J. M. Corsten 144 8 Sept. 189730 Sept. 1950 Hoewel hij noch kadasterman noch landmeter was, zal ieder die de ont wikkeling van ons vak in de afgelo pen 25 jaren in Nederland heeft gevolgd, begrijpen, dat de naam van Corsten een plaats in de jaargangen van het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde toekomt. Immers in deze jaren valt de intrede en ge leidelijke ontwikkeling van de foto- grammetrie in de landmeetkunde. De naam van Corsten is met dit proces onverbrekelijk verbonden. Geboren in Tientsin in China, waaruit zijn familie in 1900 door de Boxer-opstand werd verdreven, ver bleef hij verder tot zijn veertiende jaar in Nederlandsch-Indië. Zijn verdere opvoeding verkreeg hij in Den Haag, alwaar hij de H.B.S. doorliep. Reeds uit die tijd dateren zijn sympathieën voor de luchtvaart, waarvan hij, samen met zijn later in de luchtvaart eveneens bekend geworden klasgenoten Gijsb. Spit en H. v. d. Muelen, meermalen blijk heeft gegeven. De militaire dienst gaf hem een verdere kans in die richting, zodat, toen hij aan de juist heid van zijn keuze ener studie in Delft twijfelde en deze afbrak, zijn overgang tot de jonge K.L.M. op 21 November 1021 geheel in zijn lijn lag. Corsten werd de schepper en organisator van het Fototechnisch Be drijf van de K.L.M. op Waalhaven. Begonnen in een open De Havil- land, ontwikkelde hij de vogelvluchtfotografie al zeer spoedig tot een bedrijf, dat niet alleen winst leverde, maar vooral voor de K.L.M. belangrijk werd als zeer effectief reclameapparaat. Zijn prachtige op namen kwamen onder de ogen van het grote publiek en droegen mede de naam van de K.L.M. door het gehele land en over de wereld. Allerlei later in de Nederlandse luchtvaart beroemd geworden namen treft men aan onder hen die Corsten met zijn camera in zijn kleine kistjes door het luchtruim voerden op nu al lang verboden lage vlieg hoogten. De aanraking van Corsten met de fotogrammetrie dateert van 1927. Via de boekhandel Waltman, waarmee hij betrekkingen onderhield vanwege de verkoop van overboordopnamen, vernam ik dat Corsten een onderhoud met mij zocht. Op 25 April 1927 nodigde ik hem uit en van die datum af is de nauwe samenwerking tussen Corsten en Delft ontwikkeld, die voor alle betrokkenen goede vruchten heeft opgeleverd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 46