145 De eerste stap na het besluit tot schepping van een luchtkaarterings- afdeling bij de K.L.M. was de bestelling van een platencamera 10 X 15 cm van Wild, die in 1929 voor het eerst werd gebruikt. De Techni sche Hogeschool kocht een radiaaltriangulator van Zeiss, de K.L.M. nog een ontschranker van Williamson, terwijl de Waterstaat de heer Negrijn in Delft detacheerde. Daarmee begon in ons land de lucht- kaartering als bedrijf. Diep doordrongen van het feit, dat de luchtfoto bepalend is voor de kwaliteit van het eindresultaat in de fotogrammetrie, heeft Corsten steeds met grote ernst getracht het beste te bereiken. Zijn grote vreugde en voldoening bij werkelijk slagen was een uiting van de grote ernst waarmee hij zich aan deze taak heeft gegeven. Het feit dat wij door gaans toch het vrijwel onmogelijke moesten vergen, omdat men in de fotogrammetrie nu eenmaal altijd werkt tegen, of liefst over de gren zen van hetgeen redelijk mogelijk is, heeft de luchtkaarteringsafdeling van zijn bedrijf tot zijn voortdurende zorg gemaakt, die zeker in ver houding tot de financiële resultaten, enorm veel van de aandacht van Corsten heeft gevergd. De ontwikkeling stond immers nooit stil en telkens kwamen nieuwe vraagstukken. In 1932 deed de filmcamera van Zeiss haar intrede met allen aankleve van dien. In 1934 begon de voorbereiding voor de Nieuw Guinea expeditie. Dit werk is weliswaar uitgevoerd door de K.N.I.L.M., maar zonder de inmiddels door Corsten opgedane er varing, die volledig ter beschikking werd gesteld, zouden de moeilijk heden veel groter zijn geweest. Velen zijn later geëerd naar aanleiding van het welslagen van deze eerste grote luchtkaarteringsonderneming, maar het is goed hier nog eens vast te leggen, dat Corsten het bedrijf had opgebouwd waarop de gehele voorbereiding kon steunen. In die luttele vijf jaren van 1933 tot 1940 ligt zonder twijfel voor Corsten de sterkste opgang van zijn levenswerk. De K.N.I.L.M. begon verder de vleugels uit te slaan en de ogen richtten zich met succes op het buitenland. Gestimuleerd door de heer Plesman, die voor de lucht- kaartering altijd een zeer algemeen gerichte en sterke belangstelling heeft getoond, ging het snel voorwaarts. Opnemingen in Venezuela en vooral die op Trinidad gaven, ondanks de moeilijkheden, grote voldoening. In Augustus 1939 was een samenwerking in een gemengd Nederlands-Australische onderneming tot stand gekomen voor het werk in Australië... het leek Corsten of de wereld voor zijn bedrijf open lag. Dat was trouwens begrijpelijk. Immers de bijdragen die de K.L.M. door Corsten ook aan de wetenschappelijke ontwikkeling in deze luttele jaren heeft geschonken, waren belangrijk en vonden erkenning. Ik denk hierbij bijv. aan de door Corsten uitgevoerde stervlucht, de drie onge veer 1000 km lange stroken, die elkaar sneden bij Lobith en waarop Von Gruber en ondergetekende de bruikbaarheid van de methode-Von Gruber voor aërotriangulatie beproefden. Voor zulk werk was Corsten altijd bereid offers te brengen en medewerking te geven. De oorlog heeft aan deze opgang en aan de prominente plaats van zijn bedrijf in de wereld rauwelings een einde gemaakt. Wel was er veel materiaal, o.a. het gehele foto-archief, in veiligheid gebracht, toch

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 47