IR. C. KOEMAN Controle van een gewichtsformule 170 aan de gegeven coördinaten van F. Deze voorwaarde levert nog twee voorwaardevergelijkingen op Xp Xb BD sin BD DF sin DF en Yf Yb BD cos BD DF cos DF, waarin men BD, BD, DF en DF op dezelfde wijze in de elementen van het verband uitdrukt als geschied is in de netsvergelijking van fig. 28. In totaal zijn er in dit geval dus 4 voorwaardevergelijkingen (be halve die van het verband zelf); dat dit aantal juist is, is duidelijk: men kan immers het verband altijd alléén aan A en B aansluitendit levert geen enkele voorwaarde op; zijn dan bovendien de 4 coördinaten van F en G bekend, dan moet dit 4 extra voorwaarden opleveren. Zouden ook de coördinaten van H bekend zijn, dan komen er dus nog 2 vergelijkingen bij, nl. sin F, sin F. GH -7^ X FG en sin tie sin hg GH=GF Z C5 AGg. Wetenschappelijk ambtenaar aan de Technische Hogeschool te Delft: toegepast bij de vereffening van simultane lengte- en breedtebepalingen met het prisma-astrolabium Bij het vereffenen van groepen overtollige waarnemingen heeft men in de regel één of meer aannamen gedaan bij de aanvang van het werk. Het is van belang zich ervan te overtuigen of de waarnemingen vol doen aan de aannamen die men heeft gemaakt. De mogelijkheid zich daarvan te overtuigen wordt geboden door het waarnemingsmateriaal zelf of door de uitkomsten van de vereffening. De aan het eind van een vereffeningsberekening geproduceerde correcties aan de waar nemingen kunnen zeer wel dienen voor een onderzoek naar het gedrag der waarnemingen, al of niet in verband gebracht met hun gewichten. Ook is het mogelijk, dat herhaalde waarnemingen voor dit onderzoek gebruikt worden. Van dit laatste is het onderstaande artikel een voor beeld. Na het uitvoeren van een vereffening volstaat men in de regel met het berekenen van de middelbare fouten, soms uitgebreid met de cor relatiebedragen. Een onderzoek naar de juistheid der toegepaste ge wichten enlof naar de aard van de frequentie-verdeling der waarne mingen wordt maar zelden uitgevoerd. Toch kan zulk een onderzoek een nuttige bijdrage tot het werk leveren. Vooral bij uitgebreide ver effeningen (die in de landmeetkunde niet zelden voorkomen) dient een controle nagestreefd te worden. Het uitgebreide waarnemings-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 24