183 Bij wijze van proef is dit congres belegd in Woudschoten. Als argu ment voor het wegblijven van vele jongeren werd aangevoerd, dat de kosten voor hen veelal te hoog waren. Toch blijkt ook nu het aantal jongere landmeters vrij gering te zijn. Misschien heeft het hoofdbe stuur nog niet de goede oplossing tot het aantrekken van de jonge collega's gevonden. Een concentratie van de vergaderingen van de aangesloten verenigingen rond het congres zal wellicht meer belang stellenden trekken. Ook overweegt het hoofdbestuur het houden van regionale bijeenkomsten, vooral voor studiedoeleinden, zodat van een bevoorrechting van de leden in het midden en het Westen van het land niet meer zal kunnen worden gesproken. De Fédération Internationale des Géomètres heeft nog geen beslis sing genomen over de toelating van de N.L.F., daar de vergadering van het Comité Permanent te Parijs, die hierover een besluit moest nemen, niet voltallig was. De in Augustus te Luxemburg belegde ver gadering zal nu moeten beslissen. T.a.v. de vervaardiging van de kaart i 10000 is nog steeds geen be slissing genomen er zijn nog geen gelden beschikbaar gesteld voor dit doel. Het is ook hier de oppervlakkige zuinigheid die de wijsheid bedriegt. Zo is voor de bestrijding van de aardappelmoeheid op korte termijn een kaart op schaal iioooo vereist. Deze kaart verkrijgt men door verkleiningen van de kadastrale kaart aaneen te plakken en men denkt dan iets bruikbaars te hebben t). Tntussen verliezen we de moed niet. Door het versnelde tempo van de vervaardiging der uit luchtfoto's gekaarteerde topografische kaarten i 25000 zal het niet nodig zijn afzonderlijke opnamen te maken voor de kaart 110000. De kosten van de kaart 1 10000 worden aldus be perkt. Wij geloven dat samenwerking van de departementen, in de geest zoals deze straks bij de bespreking in de commissie voor foto- grammetrie en kartografie tot uiting zal komen, ons een goede 1 icooo kaart zal leveren. We zullen echter nog geduld moeten hebben en het land zal nog heel wat onnut geld moeten uitgeven. De commissie die zich bezig houdt met de bestudering van de vraag stukken die samenhangen met de vervaardiging van de kaart op grote schaal met behulp van luchtfotogrammetrie, is met haar werkzaam heden begonnen. Zij heeft nog geen bijzonderheden bekend gemaakt. Door de samenwerking van de Technische Hogeschool en de Land bouwhogeschool is tot stand gekomen de „Internationale Stichting voor Luchtkaartering", gevestigd te Delft. De voornaamste doelstelling der stichting is de opleiding van technici komend uit de „in staat van ver snelde ontwikkeling verkerende landen"ook zal veel aandacht worden 1) Naar aanleiding van deze opmerking heeft de heer De Casseres, hoofd ingenieur bij het Ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening, het Dagelijks Bestuur medegedeeld, dat aan dit Ministerie geen kaarten op schaal 110000 ten behoeve van de bestrijding der aardappelmoeheid worden vervaardigd. Voor de voorgeschreven controle werden o.a. kaarten op schaal 1 :5000 verkregen door fotografische verkleining der kadastrale plans; boven dien worden kaarten op schaal 12500 gebruikt. Deze kaarten worden niet tot grotere eenheden samengevoegd, maar afzonderlijk gebruikt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 37