184 geschonken aan fotogrammetrische vraagstukken en de foto-interpre tatie. Tot directeur van de stichting werd benoemd Prof. Schermer- horn. Wij die hem kennen als fotocartograaf zijn ervan overtuigd, dat van deze instelling zal worden gemaakt wat ervan te maken is. Het is altijd moeilijk op een vooraanstaande plaats door iedereen begrepen te worden. Dit eist tact van beide kanten. Wij wensen allen die hier met elkaar hebben samen te werken deze tact toe. Te Utrecht zijn op 22 Mei 1951 gesticht de Sectie voor Cultuur techniek van het Kon. Instituut voor Ingenieurs en de Studiekring voor Cultuurtechniek van het Ned. Gen. voor Landbouwwetenschap, die ge zamenlijk wetenschappelijk werk op cultuurtechnisch gebied zullen ver richten. De leden van de N.L.F kunnen krachtens dit lidmaatschap toe treden tot de genoemde studiekring. Ik beveel de ruilverkavelaars aan lid te worden, waardoor een band wordt gelegd met de andere beoefe naren van de cultuurtechniek. Uit een bespreking met vertegenwoordigers van het Koninklijk In stituut bleek dat het niet mogelijk was als landmeter lid van de sectie voor cultuurtechniek te worden. Een op handen zijnde statutenwijziging kan misschien in deze leemte voorzien. Verder is van gedachten gewisseld over de vraag of de N.L.F. in de toekomst in haar geheel met behoud van haar tijdschrift als zelf standige sectie in het Kon. Inst. kan worden opgenomen. Deze aan gelegenheid is van belang voor het tijdvak dat nog niet alle landmeters de ingenieurstitel bezitten. De Federatie zal het overleg met het Insti tuut voortzetten. Aan hetgeen over de N.L.F.-examens in het jaarverslag is vermeld heb ik weinig toe te voegen. Een duidelijker omschrijving van de examenstof lijkt ons gewenst. Ik wil niet nalaten de examencommissie te danken voor het vele en nuttige werk dat zij voor de Nederlandse landmeetkunde heeft verricht. De Vereniging van Hypotheekbewaarders heeft een rapport inge diend bij de Minister van Financiën aangaande de rechtspraak inzake geschillen betrekking hebbende op de grondbelasting en de metingen. Tn dit rapport wordt de gedachte geopperd door de N.L.F. bij wijze van proef een scheidsgerecht van deskundige samenstelling in het leven te doen roepen. Over het juridische gedeelte van het congres wil ik niets zeggen de heer Bes zal U op dit gebied inleiden. Over de kartografische bespre kingen wil ik opmerken, dat wij hebben gemeend deze problemen, waar over Prof. Tienstra reeds eerder een rapport bij de regering heeft in gediend, nog eens te bezien. Allerwegen moet worden uitgezien naar samenwerking. Het cultuurtijdperk waarin wij leven heeft het pro bleem op te lossen, hoe het hogere organisme, dat wij Staat of Europa of misschien de wereld noemen, moet zijn gericht om inderdaad als hoger organisme te functionneren. Dan moeten alle delen door drongen zijn van het besef deel van een geheel te zijn, maar tevens van het feit, dat ieder deel een bepaalde en eenzijdige en slechts betrekke lijk afgeronde taak heeft te vervullen. Volledigheid in zichzelf wil zeg gen zich buiten het geheel stellen. Aanpassing zal noodzakelijk zijn.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 38