185 Onder deze gezichtshoek zullen we de kartografie trachten te bezien. Misschien dat wij op deze wijze een stap in de goede richting doen. Ik wens U een paar vruchtbare en ook prettige dagen, en open hier mede het elfde congres. Vervolgens verwelkomt de voorzitter de heer Voorbeijtel Cannen- burg en geeft hem het woord voor het uitspreken van zijn voordracht over „de historische ontwikkeling der oude kartografie". Aan het einde van de voordracht dankt de voorzitter de spreker voor zijn interessante voordracht en de vertoning van de prachtige licht beelden. Des avonds is een gezelschap van ongeveer veertig personen aan wezig bij de causerie van de heer Ir. C. Koeman over „Nederlandse kartografen in de Kaapkolonie". De heer Koeman laat enige van de vele kaarten zien die hij heeft ontdekt. Bovendien geeft hij enkele voorbeelden van de bereikte nauwkeurigheid, waarbij hij tevens de oorzaken van de afwijkingen aan het licht brengt. Op de tweede dag van het congres houdt Prof. dr. ir. W. Schermer- horn zijn voordracht over „het internationale aspect van de kartogra fie". Aan het eind van de boeiende voordracht stelt de voorzitter voor de discussie hierover in de vergadering van de commissie voor karto grafie en fotogrammetrie te houden. Aan het slot van de bespreking in de genoemde commissie dankt de voorzitter Prof. Schermerhorn voor zijn zeer belangwekkende lezing. Prof. Kruidhof sluit ten slotte het congres met de opwekking aan de aanwezigen om de studiedagen in Delft, die eveneens interessant en leerzaam beloven te worden, bij te wonen. De verslagen van de gehouden lezingen en commissievergaderingen zullen in volgende afleveringen worden opgenomen. Kort verslag van de Geodetische Studiedagen 1951, gehouden op 31' Mei en 1 Juni te Delft De eerste dag bracht de toehoorders enige voordrachten over de reproductiemethoden. Behandelde de heer Von Frijtag Drabbe, Direc teur van de Topografische Dienst, de toepassing van moderne methoden bij de vervaardiging van de topografische kaarten, de heer Ir. B. van Noordwijk gaf ons een inzicht in de mogelijkheden van de moderne fototechnische reproductiemethoden, die misschien in de (verre toe komst ook in ons vak gebruikt kunnen worden. Des middags bezochten de deelnemers de Topografische Dienst. De directeur vertelde vóór de rondleiding iets over de geschiedenis van zijn dienst, over de vereiste nauwkeurigheid der werkmethoden en de apparatuur die getoond zou worden. Na gebruik van de thee werd vervolgens een rondgang door het gebouw gehouden. Hoewel de tijd helaas te beperkt was om alles grondig te bezien, ontving men toch een goede indruk van de aard en de omvang van dit moderne bedrijf. De N.L.F. is de heer Von Frijtag Drabbe met zijn medewerkers, die de deskundige toelichting tijdens de bezichtiging verstrekten, en de heer Ir. Van Noordwijk veel dank verschuldigd voor hetgeen zij deze eerste dag ten gehore en te zien gaven.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 39