LANDMEETKUNDE IR. F. HARKINK De voorwaardevergelijkingen in een veelhoeksverband Landmeter, le klasse, van het kadaster, 's-Gravenhage (Proeve van een strenge behandeling) V oorwaarden Als men zegt dat op punt A een hoek is gemeten, verstaat men daar onder de hoek die het eerste been van de hoek (dat is het been dat men bij de linkerhand heeft als men in het hoekpunt A staat en naar het binnengebied van de hoek kijkt) om het hoekpunt moet draaien in positieve richting (rechtsom) tot het samenvalt met het tweede been. Gaan de benen door de punten B en C en wil men deze hoekmeting met behulp van een figuur aanduiden, dan doet men dit als in fig. i de lijnstukken AB en AC trekt men voor de helft vol en wel van het Fig. 1 Fig. 2 Fig. 3 Fig. 4 hoekpunt afde andere helft wordt gestippeld. Heeft men ook in C een hoek gemeten en wel zo, dat de benen door A en B gaan, dan tekent men fig. 2. Deze aanduiding is niet compleet, omdat men in de figuur niet kan zien of b.v. in A de uitspringende of de inspringende hoek is gemeten, of welke van de hoeken QPR, QPS, RPS, RPQ, SPQ en SPR men in P heeft gemeten (fig. 4). Daarom duidt men een gemeten hoek bovendien aan door een cirkelboogje in zijn binnengebied, zoals fig. 3 laat zien. Zijn op een aantal punten 'in één verband uitsluitend hoekmetingen verricht en duidt men deze op bovenomschreven wijze in één figuur aan, dan kan dit een min of meer ingewikkelde figuur worden (zie b.v. fig. 11). Onvoldoend bepaalde punten, b.v. punten waar doorheen slechts de gestippelde helft van één lijnstuk gaat of waarin slechts de volgetrokken helften van twee half volgetrokken lijnstukken samen komen, laat men uit de figuur weg, met de hoeken die er betrekking op hebben. De figuur (die men veelhoeksverhand noeme), die de onderlinge ligging van de punten geeft, wordt, afgezien van zijn abso lute grootte en ligging, geheel bepaald door een zeker aantal hoeken, het noodzakelijk te meten aantal hoeken. Elke gemeten hoek meer, die men overtollige hoek noemt, kan als functie van de andere hoeken 1) Dit artikel is eerder gepubliceerd, in het Frans, in Bulletin géodésiquc No. 17 (ier septembre 1950) onder de titel Les conditions du canevas.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 3