Literatuuroverzicht 187 A aar aanleiding van de in het Verslag van de commissie van advies inzake verhoogde rechtsbescherming aangekondigde herziening van het beroepsrecht bij belastingzaken, heeft het Bestuur ten Departemente besprekingen gevoerd. De administratieve rechtspraak inzake reclames tegen schatting voor de grondbelasting, dient te worden bezien in het kader van de algehele herziening van het beroepsrecht bij belasting zaken. De ideeën inzake instelling van een kadastraal scheidsgerecht voor geschillen betreffende de metingen vonden geen weerklank, omdat men de onpartijdigheid van een rechtsprekend college belangrijker acht dan zijn deskundigheid. De aangewezen vertegenwoordigers (F. Schuurman en Ir. J. F. Ilsen) in het Hoofdbestuur van de N.L.F. hebben drie vergaderingen daarvan bijgewoond. Wij verwijzen hiervoor naar het jaarverslag van de N.E.F., opgenomen in het Aprilnummer van dit .Tijdschrift. Met aanverwante verenigingen vond uitwisseling van periodieken plaats. Groningen, Juli 1951. De Secretaris, Ir. J. F. Ilsen. Edmond R. Kiely: Surveying Instruments. (Nineteenth Yearbook of the National Council of Teachers of Mathematics.) XTII 411 biz., 15 X 23 cm, Bureau of Publications, Teachers College, Columbia University, New York. 1947. Prijs geb. 13. In een zestal hoofdstukken geeft schrijver een overzicht van de instrumenten en de meetmethoden die bij het landmeten in gebruik waren, van de oudste tijden tot ongeveer 1750. Hoofdstuk I leert ons de geschiedenis van het landmeten in Egypte, Babylonië en China; het vertelt tevens iets over de Papyrus Rhind en de Golenishchev Papyrus, voor zover dit voor de landmeetkunde van belang is. Als geodetische instrumenten in het oude Egypte worden genoemd het waterpas met schietloodeen „richtinstrument", merchet genaamd winkelhaken en het landmeterskruis. In hoofdstuk II wordt de ontwikkeling der landmeetkunde bij de Grieken en Romeinen behandeld. De kennis der Grieken werd in hoofd zaak verbreid door de hogeschool van Alexandriëde uitgebreidste beschrijvingen danken wij aan Heron (tussen 100 v. C. en 200 n. C.), die in zijn werken verzamelde al hetgeen toen op het gebied van wis- en natuurkunde en de landmeetkunde bekend was. Hij beschrijft o.a. het vloeistofwaterpas, het waterpas met schietloden, waterpasbaken en de dioptra, de voorloper van onze theodoliet. Volgens de beschrij ving was dit instrument geschikt zowel voor hoekmeten als voor water passen. Voor het uitzetten van rechte hoeken gebruikte men de „ster", een kruis met de armen loodrecht op elkaar, op een voetstuk geplaatst. Aan de uiteinden der armen hingen schietloden, waarlangs werd ge richt. De Romeinen gebruikten de „groma", eenzelfde instrument,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 41