229 rechterlijke of notariële tussenkomst. Alleen voor de zekerheidsover dracht van vorderingen is een akte nodig (zie art. 1197 en 668 B.W.). Het verkeer eist een eenvoudige rechtsregeling voor een goed gewaar borgde geldlening, een rechtsregeling die steunt op de aard van de in pand gegeven zaak. Spreker betoogt vervolgens dat de wetgever het pandrecht nog verder zal moderniseren, dit dus nog nauwer zal doen aansluiten bij de eisen die de praktijk stelt. De zekerheidsoverdracht zal vervangen worden door het registerpandrechtvestiging van pandrecht op bedrijfsgoede ren door de overschrijving van een onderhandse of authentieke akte in de daartoe speciaal bestemde openbare registers. De wenselijkheid hiervan ligt voor de hand. Geen verkapt pandrecht meer in de vorm van zekerbeidsoverdracht, maar een duidelijk gepubliceerd pandrecht. Nog belangrijker zal vermoedelijk in het ontwerp-Meijers de ver eenvoudigde vorm van vestiging van pandrecht op bedrijfsvorderingen ten behoeve van kredietinstellingen worden, mogelijk zelfs met inpand- geving van nog niet bestaande vorderingen. Uit het voorgaande ziet men hoe het pandrecht zich gaandeweg, dank zij de jurisprudentie, ontwikkeld heeft, en in welke richting het zich nog verder zal ontwikkelen. Het recht leeft. Aan de wetgever de taak de wet in overeenstemming te brengen met de eisen die het rechtsverkeer stelt. Vervolgens vergelijkt spreker het recht van hypotheek met het pand recht op roerend goed. Voor pandrecht op roerend goed geldt in het algemeen ie Het pand wordt afgegeven. 2e Het pandrecht komt op informele wijze tot stand. 3e De pandhouder heeft het recht van parate executie. Bij het hypotheekrecht komt hiervoor in de plaats ie Publicatie in de openbare registers. 2e De notariële akte, het borderel. 3e De onherroepelijke volmacht bedoeld in art. 1223, 2e lid, van het B.W. voor de eerste hypotheekhouder, voor de tweede en volgende hypotheekhouders de grosse met het executoriale beslag. Wat de eerste twee voor hypotheek geldende punten betreft, gaat spreker de geschiedenis van deze voorschriften na. Hieruit blijkt dat het in te schrijven borderel oorspronkelijk in Frankrijk slechts een mededeling was in de vorm van een verzoek van datgene wat reeds gebeurd was (de hypotheek bestond reeds vóór de publicatie). Hoewel door de later ingevoerde verplichte publicatie de betekenis van de in schrijving van karakter veranderde (pas door de inschrijving wordt het recht van hypotheek gevestigd), bleef toch de historische vorm van de inschrijving van meer dan anderhalve eeuw geleden bestaan. Ziet men echter het recht van hypotheek als een vorm van pandrecht, dan is, evenals bij elke vestiging van een zakelijk recht op onroerend goed, publicatie van de titel noodzakelijk. Spreker weidt voorts enige tijd uit over de betekenis van de open bare registers, „het veel doorploegde terrein van negatief en positief stelsel", waarbij de vraag opkomt, hoe moet worden vastgesteld of de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 41