236 oever van de Commewijne en het zeestrand. Hieruit resulteert een verzamelkaart die tot grondslag dient voor een plan tot het graven van een kanaal tussen de Jonkermanskreek en de Wa- rappakreek. Langs dit kanaal zouden nieuwe plantages worden aangelegd. Het plan wordt echter slechts zeer ten dele uitge voerd. 1781. Vaststelling van een boete van 500.voor allen die niet ge ijkte maten en gewichten in de handel gebruiken (Publicatie 23 Maart). 1782. Er wordt een instructie voor landmeters afgekondigd, waarin onder meer wordt voorgeschreven dat steeds „de vier hoofdstre ken volgens der-zelver ware ligging op de kaarten moet worden vertoond". Het schijnt dat hiermede bedoeld werd „zoals die door het compas worden aangewezen". Het blijkt namelijk uit controle van alle vroegere metingen, dat geen rekening werd ge houden met de declinatie. Na 1796 worden onder Gouverneur Jurriaan Frangois de Frederici de landerijen aan de Saramacca, de Nickerie en de Zeekust (Cor- ronie) uitgemeten. Daarna is er voor landmeters niet veel meer te doen, aangezien er zeer weinig nieuwe plantages bijkomen. 1801. Uitgifte van een algemene kaart van Suriname door I. H. Moseberg. 1827. Er verschijnt een nieuwe instructie voor de landmeters en Rooi meesters waarbij onder meer wordt bepaald, dat „het Getal der Gezworen landmeters dat van vier niet zal mogen te boven gaan". 1850*. Uitgifte van een „Plattegrond van de stad Paramaribo" door de landmeter A. G. Hiemcke. 1857. Gouverneur C. P. Schimpf besluit de landmeter A. G. Hiemcke op te dragen een kadastrale kaart te vervaardigen van de stad Paramaribo, haar buitenwijken en aangrenzende, nog niet in wijkverdeling opgenomen gronden. Door verschillende omstan digheden kwam van dit werk niets tot stand. Wel geraakte de indertijd door Gouverneur Mauritius bijeengebrachte oude kaartenverzameling voor het grootste deel zoek. 1861. Een Nederlands-Franse commissie onderzoekt of de Lawa dan wel de Tapanahony de voortzetting van de Marowijne is (zie 1891). 1871. Barrington Brown ontdekt een tak van de Corantijn, waaraan hij de naam van New River geeft (October). 1871. Invoering van het metrieke stelsel (G.B. Nr. 3). 1876. Een Gouvernementstracé, lopende van de Brokopondovallen aan de Surinamerivier tot aan een punt boven de Pedrosoengoe- vallen aan de Marowijne wordt opengekapt; eerst onder leiding van de 2de luitenant der Infanterie S. de la Parra en later voltooid onder leiding van de Gouvernementslandmeter W. L. Loth. 1877. Onder leiding van de Gouvernementslandmeter W. L. Loth wordt een tracé van de Suriname naar de Saramacca gekapt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1951 | | pagina 48