32 (gevoelige e.a.) en waarmee afdrukken worden vervaardigd, en wel naar de veranderingen die zij ondergaan, enerzijds ingevolge wijzi gingen van de relatieve vochtigheid van de lucht, anderzijds ingevolge verschillen in temperatuur. Ook de tijden werden opgenomen, zodat de tijdsverschillen konden worden bepaald tussen verandering van milieu en verandering van maat. Grafieken van deze bewegingen zijn in het artikel opgenomen. De invloed van de vochtigheidstoestand op hiervoor gevoelige stoffen blijkt veel groter dan die van de temperatuur. Vochtgevoelig zijn papie ren en films. Bij een verandering van de relatieve vochtigheid van 10% tot 60% veranderen papiersoorten in resp. lengte- en breedterichting 0,15% en 0,21%, 0,20% en 0,32%, 0,12% en 0,32%, 0,12% en 0,41%, 0,16% en 0,30%, 0,20% en 0,66% de veranderingen zijn dus groot en vertonen grote verschillen in de twee richtingen. Voor films worden gegeven de getallen 0,10% en 0,12%. De veranderingen ingevolge temperatuursverschillen van niet vocht- gevoelige stoffen zijn veel geringer. Schrijver geeft o.a. voor astralon dat niet beïnvloed wordt door vocht getallen voor maatverande- ring ingevolge temperatuursverandering van 16 tot 350 C en wel voor verschillende dikten van astralon resp. in lengte en in breedtedikte 0,26 mm: 0,05% en 0,04%, dikte 0,32 mm: 0,06% en 0,07%, dikte 0,5 m: 0,05% en 0,05%. Conclusie van de schrijver: hygroscopische stoffen zijn ongeschikt voor originele tekeningen zij moeten zo vlug mogelijk bij de kadastrale kartografie door astralon worden vervangen. Evenwel door een goede soortdeze keuze eist veel materiaalkennis. Volgen nog enige verspreide punten uit het artikel. Astralon volgt bijna onmiddellijk de temperatuursveranderingen. De inktsoort waarmee het betekend wordt, doet dit niet. Gevolgspanningen en afschilferen. Met lithografische inkten is dit gevaar minder groot, maar deze geven andere bezwaren (de tekening is gemakkelijker uit te wissen). Er worden in Amerika en Duitsland proeven genomen met graveren op glas en astralon. Op astralon wordt dit ritsen. In Zwitserland worden minuutplans op astralon gegraveerd. Een groot nadeel van astralon is, dat het bij 6o° C al week wordt. Oppassen voor kachels en centrale verwarming. Ideaal is air-conditio ning (Klimaanlage) in tekenzalen. Schrijver weet dat dit een vrome wens is. Corrcctostaatpapieraluminium en papier reageren verschillend op temperatuur en vocht. Spanningen. In gelijkmatig milieu bewaren. Het artikel, dat vervolgd wordt, bevat verder tal van belangrijke gegevens. De Gr. Normaalblad N 449. Technische tekeningen, aanduidingen van lengteprofielen, dwarsprofielen en hoogtelijnen in bestaande situaties. Prijs 0.75. Uitg. Waltman, Delft.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 36