45 bovendien aan de heden ten dage in de internationale geodetische we reld heersende strijd alleen al over de principes van de bepaling van vorm en afmeting der aarde, de twijfelachtigheid van de gebruikelijke aannamen op foutentheoretisch gebied en de door de ontwikkeling van electronische methoden dreigende revolutie op instrumenteel gebied, dan komt de vraag naar voren of de fijnheid van behandeling wel in overeenstemming is met onze kennis van de resterende gebieden in de geodesie. Het is echter heel goed mogelijk, dat juist voor de ontwikkeling van electronische methoden in de geodesie dit werk een belangrijke bijdrage kan leveren. Immers hierdoor zijn ongetwijfeld afbeeldings- en berekeningsproblemen te wachten die een nauwgezet onderzoek naar convergentie van reeksen en geldigheidsbereik van afbeeldingen, vragen. De geodeet die hiermee te maken krijgt, zal nimmer mogen nalaten de studie van König en Weise te raadplegen. Met dit toekomstbeeld voor ogen zal men de schrijvers dankbaar moeten zijn voor de enorme hoe veelheid werk, die zij voor de totstandkoming van hun boek hebben verzet. Te betreuren valt dan echter, dat de in dit boek berekende numerische waarden van coëfficiënten in reeksontwikkelingen zijn ge baseerd op de ellipsoïde van Bessel. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat de uitvoering bijzonder mooi en verzorgd ishet is een karakteristieke uitgave van Springer. W. Baarda J. Th. Verstelle: Kaartprojecties beschouwd uit een hydrogra fisch oogpunt. Ministerie van Marine, Afdeling Hydrografie 167 blz. 17 X 24 cm, Staatsdrukkerij, 's-Gravenhage 1951prijs 8. Dit boek is bedoeld als handleiding voor de hydrografisch-opnemer en voor de bij de Hydrografische dienst geplaatste officieren. In ver band met de doelstelling heeft de schrijver niet de differentiaal-meet- kunde van gebogen oppervlakken als grondslag gekozen voor dit werk, maar heeft hij op meetkundige wijze de theorie van de kaartprojecties verduidelijkt. Een dergelijke, meer populaire grondslag brengt vaak moeilijkheden met zich mee, hetgeen ook de schrijver heeft ondervon den bij de afleiding van het verband tussen de eenheidscirkel en de in- dicatrix. Na de inleiding, waarin een duidelijk overzicht wordt gegeven van de geodesie in het algemeen, wordt in de volgende hoofdstukken be sproken de vervorming, een indeling van de kaartprojecties, projecties op het platte vlak, kegelprojecties, cylinderprojecties, rechthoekige coör dinaten, projectiemethoden voor zeekaarten, de stereografische pro jectie voor de kaartering van Nederland, de polyederprojectie, kaart projecties bij buitenlandse hydrografische diensten, navigatiekaarten voor speciale doeleinden en enkele gegevens over de kaartprojecties die voor de kaartering van Nederland zijn gebruikt. De schrijver is volledig geslaagd in de opzet van dit boek. Zowel voor de hydrografisch-opnemer als voor de zeeofficier zijn hierin alle benodigde gegevens omtrent kaartprojecties vervat, terwijl voor de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 49