47 andere zijn. De nu volgende oplossing van een stelsel lineaire verge lijkingen berust weer op de ontbinding van een kwadratische matrix in twee driehoeksmatrices. Voor een symmetrische matrix volgt hieruit de methode van Doolittle. Voor dit ^eval leidt de oplossing via de ontbinding in twee matrices, waarvan de rijen van de ene de kolommen van de andere zijn, tot de methode van Cholesky-Banachiewicz. Cahierre, Méthodes de nivellement géométrique de précision; appli cation du franchissement des estuaires. Hier wordt opzet en uitvoering van een nauwkeurigheidswaterpas sing langs en over de Gironde beschreven. Met de Wild N3 en invar- keerbaken is over de koppen van piketten gewaterpast. Voor de rivier overgangen zijn baken met een 30 cm veldverdeling gebruikt. De bij deze overgangen optredende verschillen hebben geleid tot een onder zoek naar de invloed van het temperatuursverschil tussen lucht en water op het gemeten hoogteverschil. Hieruit wordt geconcludeerd, dat het wenselijk is de waarnemingen te verrichten als dit temperatuursverschil gering is. De bereikte nauwkeurigheid, gelijk aan die van een eerste- orde-waterpassing, pleit voor de gebruikte vereenvoudigde werk methode en het gebruikte instrumentarium. A. Marussi, Les principes de la géodésie intrinsèque. Schrijver gaat slechts uit van de aanname van de aanwezigheid van een zwaartekrachtsveld volgens Newton en een rotatie. Met behulp van een ruimtelijk coördinatenstelsel, waarvan de coördinaatvlakken worden gevormd door de equipotentiaalvlakken, de vlakken met con stante lengte en die met constante breedte, wordt de oplossing van het grondvraagstuk van de geodesie aangegeven. Hierbij worden niet alleen lengte en breedte van het eindpunt van een lijn bepaald, maar ook de potentiaal in dat punt. De lijn is dan ook niet een geodetische lijn op een oppervlak, maar een rechte in de ruimte. Deze theorie sluit aan bij de moderne meetmethoden met behulp van b.v. radar. Chronographe imprimant au i/ioooe de seconde (Etablissements Edouard Belin). G. Masson geeft een uitvoerige beschrijving van de inrichting van een nieuwe chronograaf en de te volgen werkwijze, o.a. te gebruiken bij de astronomische plaatsbepaling. M. H. Bollettino di Geodesia e Scienze Affini (wetenschappelijk en technisch tijdschrift van het Istituto Geografico Militare te Florence). Door middel van een ruilabonnement heeft de Bibliotheek voor Kadaster en Landmeetkunde zich van 1 Januari 1951 af verzekerd van de regelmatige toezending van bovengenoemd driemaandelijks tijd schrift. Het Istituto Geografico Militare is een instelling die o.a. de werk zaamheden verricht die hier te lande verricht worden door de Topo grafische Dienst en de Rijkscommissie voor Geodesie. Teneinde een beeld te geven van hetgeen dit tijdschrift biedt, volgt hier een overzicht van de inhoud van de eerste twee nummers van de 10e jaargang (1951)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 51