72 RECHT EN ADMINISTRATIE J. F. JONGEDIJK Een interessante strafzaak Ongeveer i milligram van bedoelde kwik-isotoop met atoomgewicht 198 wordt in een klein glazen buisje gesloten en zendt een helder licht uit onder de werking van ultra-korte golven. De zeer nauwkeurig be paalbare golflengte van het uitgezonden licht verandert nimmermen neemt aan, dat 1.831.249,21 maal die golflengte gelijk is aan 1 m. De levensduur van de lamp schijnt onbepaald lang te zijn. Na meer dan 10.000 uur gebruik sinds Oct. 1949 vertoont deze nog geen tekenen van achteruitgang van enige betekenis. De Ingenieur, 6-7-TQ51 Landmeter, ie klasse, van het kadaster, Almelo: Een gemeentegrens in het geding De autobusondernemer Winkel te Vriezen veen kreeg in de loop van het jaar 1950 een bekeuring wegens overtreding van de Wet Auto vervoer Personen. Hij zou nl. bij het onderhouden van een autobus dienst, waarvoor hij concessie had verkregen van de gemeente Vrie- zenveen, ook binnen het grondgebied van de gemeente Ambt-Harden- berg hebben gereden, en daarvoor gold zijn concessie niet. De heer Winkel moest zich hiervoor in Februari 1951 verantwoorden voor de kantonrechter te Almelo, waarbij schrijver dezes werd gehoord als getuige-deskundige, om de vraag te beantwoorden, of de provinciale weg genaamd „De Groene Dijk", waarover de autobussen reden naar het dorp Kloosterhaar, al of niet in de gemeente Ambt-Hardenberg was gelegen. Ik kon met behulp van de kadastrale stukken van beide gemeenten die volkomen overeenstemden gemakkelijk aantonen, dat deze Groene Dijk inderdaad over een lengte van ongeveer 1800 m in de gemeente Ambt-Hardenberg ligt. De autobusondernemer werd daarop door de kantonrechter veroordeeld tot 50.boete. Maar daar mee was de zaak niet afgelopen. De verdediger van de heer Winkel, de in Overijssel zeer bekende advocaat Mr. Dr. J. W. Schneider, zei in zijn pleidooi voor het Kan tongerecht reeds„de kadastrale deskundige kan nu wel beweren, dat de gemeentegrens aldus loopt, maar heeft het Kadaster de grens des tijds wel juist opgenomen? Eigenlijk zou één van de bekwaamste ge schiedkundigen uit ons land eens moeten nagaan, hoe deze gemeente grens in werkelijkheid behoort te liggen." De strafzaak werd hierna in hoger beroep behandeld voor de Arron dissementsrechtbank te Almelo, nadat op verzoek van de verdediger

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 22