75 Tableau van Ambt-Hardenberg is uitvoeriger en duidelijker ten aan zien van de ligging der gemeentegrens langs de Groene Dijk, want het vermeldt nadrukkelijk, dat de grens loopt langs de Zuidelijke kant van de Groene Dijk. Hieruit volgt reeds dat deze weg in de gemeente Ambt- Hardenberg is gelegen, zoals ook op het minuutplan dezer gemeente duidelijk is aangegeven. Op het minuutplan van Vriezenveen komt deze weg niet voor. Men zou nu geneigd zijn te denkende zaak is volkomen helder en er is geen speld tussen te krijgenMaar uit het vervolg van dit ver haal zal blijken, dat dit geenszins het geval is en dat een eenvoudige zaak verschrikkelijk ingewikkeld gemaakt kan worden. Voor het Kantongerecht had ik verklaard, dat de in het Proces verbaal 1816 genoemde iste paal identiek is met de tegenwoordige Rijksgrenssteen nr. 99. Prof Jansma zegt„Dat kan niet, want Rijks grenssteen nr. 99 is pas geplaatst ingevolge het grenstractaat van Meppen van 2 Juli 1824, gesloten tussen de Koninkrijken der Neder landen en Hannover en was er dus in 1816 nog niet". Dit lijkt een heel sterk argument, maar ik meen te hebben kunnen aantonen, dat dit argument geen steek houdt, zoals hierna zal blijken. Prof. Jansma zegt in zijn nota: „Richtinggevend voor de grens bepaling van de gemeente Vriezenveen ten opzichte van de gemeente Ambt-Hardenberg moet zijn het Proces-verbaal 1816, terwijl boven dien ter vergelijking het Proces-verbaal 1824 van de gemeente Ambt- Hardenberg kan worden aangehaald. Voor het deel der begrenzing, dat ons hier moet bezighouden, komt in aanmerking de 2e alinea van art. I van het Proces-verbaal 1816, luidende enz. (zie boven)". Prof. Jansma citeert echter dit document onvolledig, want hij vermeldt niet de zin snede „en zo door gegraven grippels als steenen palen afgescheiden", en deze zinsnede is van het grootste belang, zoals nader zal blijken. In de nota van de hoogleraar lezen we vervolgens„Het merkwaar dige geval doet zich nu voor in het grensverloop, dat, terwijl alle genoemde grenspalen nrs. 10 t/m 2 onderling door rechte lijnen als grensscheidingen zijn verbonden, het gepretendeerde grensverloop tussen de palen nrs. 2 en 1 wordt gevormd door een gebroken lijn,,' terwijl het hoekpunt (tussen deze twee grensstukken) niet, als overal elders, door een grenspaal is gemarkeerd. Het is duidelijk, dat het Proces-verbaal 1816 daartoe ook de mogelijkheid niet liet, omdat daar moet zijn uitgegaan van een rechte lijn in Zuidoostelijke richting, welke de palen nrs. 2 en 1 zou verbinden." Hiertegenover heb ik opgemerkt, dat niet alle genoemde grenspalen onderling1 door rechte lijnen als grensscheidingen zijn verbonden. Met name is dit niet het geval tussen de palen nrs. 3 en 2, want hier is de gemeentegrens eveneens een gebroken lijn, in het terrein aangegeven door een „gegraven greppel" die nog aanwezig is, zoals dit op tal van plaatsen het geval is. Dezerzijds werd aan de Rechtbank aangeboden, deze „gegraven greppels", die de gemeentegrens in het terrein aan duiden tussen veelal ver van elkaar verwijderde grensstenen, aan te wijzen, doch hierop is niet ingegaan.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 25