76 Prof. Jansma geeft dan een uitvoerig historisch overzicht dat zeer interessant is, maar dat wij grotendeels stilzwijgend voorbij kunnen gaan, omdat het voor de in behandeling zijnde zaak van weinig belang is, behoudens hetgeen hier volgt. Op het stukje „Zwarte Dijk" dat zich uitstrekt tussen de Groene Dijk en de Rijksgrens, komen twee grenspalen voor, de eerste voor zien van drie opschriften: Benthem, Salland, Twenthe. En ongeveer 240 m verder Oostwaarts Rijksgrenspaal nr. 99 (zie kaartje). In de nota van Prof. Jansma wordt uiteengezet, hoe en wanneer eerstge noemde grenssteen daar geplaatst is. „Het wil mij voorkomen, dat de op het ogenblik nog aanwezige grenssteen op de Zwarte Dijk, ge merkt Benthem, Salland, Twenthe, dezelfde steen is, die in I77T ge~ plaatst blijkt te zijn (ingevolge de in het Proces-verbaal 1816 aange haalde Conventie) en wel binnen, d.w.z. westelijk van de ware grens scheiding met Bentheim bij het kruisboompje." Volgens de geciteerde nota moet dit geweest zijn „op het gemelde midpunt. zijnde 63 roeden en 5 voet van het zoogenaamde kroeseboompje aan de Landscheiding. Aannemende dat hier Rijnlandse roeden bedoeld zijn, is deze afstand ongeveer 239 m en het is wel frappant, dat de afstand tussen deze oude steen en Rijksgrenspaal nr. 99 thans ongeveer 240 m bedraagt. Een voldoende overeenstemming om mijn bewering te staven, dat Rijksgrenspaal nr. 99 op de plaats staat van het voormalige kruist- boompje of wel paal nr. 1 uit het Proces-verbaal 1816. Prof. Jansma betoogt, dat het Aanwijzend Tableau afwijkt van de bewoordingen van het Proces-verbaal, omdat dit een rechte lijn tussen de palen nrs. 2 en 1 zou hebben bepaald, terwijl het Aanwijzend Ta bleau een gebroken lijn aangeeft. Hij zegt in zijn conclusie, dat het door het Kadaster uitgewerkte grenstracé aanvechtbaar is. „Alles wijst er dus op, dat de grenspaal nr. 1 uit het Proces-verbaal 1816 is geweest deze grenspaal van 1771staande op de plaats, waar men hem nu nog kan aantreffen. Ten onrechte staat daarom in de overwegingen van het Kantongerecht te Almelo d.d. 7 Maart 1951 het gedeelte tussen grenspaal nr. 2, thans grenssteen nr. 2 en grenspaal nr. 1, genaamd het Kruisboompje, thans Rijksgrenspaal nr. 99. Integendeel, de hier bedoelde grenspaal nr. 1 kan alleen geweest zijn de bovenomschreven grenspaal van 1771. nu nog staande op de noordelijke berm van de Zwarte Dijk. Wij staan hier dus voor het feit, dat de nieuwe situatie in de grensafbakening, ontstaan door het plaatsen van Rijksgrenspaal nr. 99 eenvoudig administratief door de dienst van het Kadaster is af gedaan, blijkbaar door het verlengen van de scheidingslijn tussen de gemeenten Vriezenveen en Hardenberg van de grenspaal van 1771 tot Rijksgrenspaal nr. 99. Daardoor is die dienst nog verder dan reeds in 1817 het geval was, afgeweken van de bewoordingen van het Proces-verbaal 1816." Mijnerzijds is hiertegenover het volgende gesteld. Er is in 1824 helemaal geen nieuwe situatie in de grensafbakening tussen beide gemeenten ontstaan. In het „Generaal Proces-verbaal van het Abornement der Grensscheiding tusschen de Koningrijken der Nederlanden en Hanover, bevattende de beschrijving van de plaatsing

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 26