77 der grenssteenen, de richtingen, hoeken en buigingen der grenslijnen, overeenkomstig de bepalingen van het Grenstractaat tusschen boven genoemde Koningrijken gesloten te Meppen den 2den July 1824" - een document dat door mij in fotokopie werd overgelegd, maar dat Prof. Jansma niet bleek te kennen -staat: „op eenen ouden grens steen, waarop men thans N 98 heeft doen inhouwen en van dezen steen eindelijk onder eenen hoek van 1790 47' aan de Zuidwestzijde van de voorgaande richting in eene regte lijn van 940,3 ellen of 249,6 roeden lengte, door heide en turfgrond op eenen ouden grenssteen, welke aan de Noordzijde van den zoogenaamden Strieperdijk of weg van Sipkelo naar de Striepe gestaan heeft. Dezen steen, welke in de nabijheid eener aldaar gelegen brug, in de grenssloot was gevallen, heeft men dus op eenige voeten afstand van gemelde grenssloot doen oprichten en met N 99 voorzien." (De Strieperdijk heet thans Zwarte Dijk.) Rijksgrenssteen nr. 99 is dus in 1824 niet als een nieuwe grenspaal verschenen, maar was een oude steen en wel dezelfde als grenspaal nr. 1, genaamd het kruisboompje uit Proces-verbaal 1816. Dit blijkt reeds duidelijk uit de afstand van 240 m vanaf de oude steen) uit het jaar 1771, zoals hiervoor werd uiteengezet. Bovendien is er op het kadastrale minuutplan van Vriezenveen bij de iste paal een bruggetje over de grenssloot aangegeven, terwijl alle latere kadastrale opmetingen in dit gebied uitwijzen, dat de op de minuutplans van beide gemeenten afgebeelde grenssteen op dezelfde plaats staat als de tegenwoordige Rijksgrenspaal nr. 99. Een verschil in lengte van 240 m zou bij deze latere opmetingen toch zeker wel opgemerkt zijn. Merkwaardig is wel, dat de oude steen uit 1771 op geen van beide miuutplans voorkomt. Ik heb dit hieruit verklaard, dat deze oude steen reeds in 1816 geen waarde meer bezat als grensaanduiding en daarom niet werd opge meten. Thans is deze steen alleen maar een museumstuk. Er is in het kadastrale veldwerkarchief van Vriezenveen slechts één aanmeting van deze oude steen, nl. uit dienstjaar 1906. Hierop staat bij deze steen de aanduiding „omgevallen". Hij schijnt dus later weer overeind gezet te zijn, door wie is niet bekend. Nu kom ik tot de beweerde afwijking van het Aanwijzende Tableau van het Proces-verbaal 1816. „En eindlijk Zuidoostwaarts tot de iste paal," staat hierin. Dit is, zegt Prof. Jansma, natuurlijk als een rechte lijn bedoeld. „Iedere onbevooroordeelde lezer, die rekening houdt met de gehele tekst van het Proces-verbaal, zal ertoe moeten besluiten, dat met deze woorden een rechte lijn in Zuidoostelijke richting wordt aangegeven." Het is duidelijk, dat ik niets tegen de autobusonderneming Winkel heb en dat deze, wat mij betreft, wel rustig naar Kloosterhaar zou mogen blijven rijden. Dat werd mij echter niet gevraagd en op gevaar af „bevooroordeeld" te worden genoemd, heb ik mijn ambtgenoot uit 1816, de landmeter der eerste klasse C. de Haan, in bescherming ge nomen tegen de beweerde eigenmachtige afwijking van de bewoor dingen van het Proces-verbaal. In dit Proces-verbaal staat niet, dat

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 27