78 de grens tussen de palen nrs. 2 en 1 een rechte lijn is. Wel wordt daarin vermeld, dat de grens is aangegeven „zo door gegraven greppels als door steenen palen". De door het Kadaster opgenomen gebroken grenslijn tussen deze twee grenspalen is in het terrein door een ge graven greppel gemarkeerd, namelijk door de zuidelijke bermsloot van Groene Dijk en Zwarte Dijk. Een rechte grenslijn tussen de palen nrs. 2 en 1 zou een volkomen irreële grens vormen, die niet in het terrein door een gegraven greppel is aangeduid en bovendien dwars door allerlei eigendommen en zelfs door huizen zou lopen. Het is niet aan te nemen, dat een afwijking tussen het door het Kadaster opgenomen en toegepaste grensverloop en de bedoeling van het Proces verbaal niet opgemerkt zou zijn door de toenmalige gemeentebesturen, welker vertegenwoordigers aan de grensvaststelling hebben meege werkt. Het is bovendien niet aan te nemen, dat twee verschillende landmeters, de ene in 1816 en de andere in 1824, beide doelbewust zouden zijn afgeweken van de bedoeling van beide processen-verbaal. Deze gebroken grenslijn is niet door het Kadaster als gemeentegrens opgenomen, omdat dit, zoals Prof. Jansma veronderstelt, „de gemak kelijkste afbakening" zou zijn. Neen, dit was de juiste afbakening. De eigendommen van de Graaf van Rechteren Limpurg Almelo strek ten zich en strekken zich nog uit tot aan de Groene Dijk-Zwarte Dijk, conform de Conventie van 1770. Aan de overzijde van deze wegen liggen andere eigendommen. In deze Conventie wordt bepaald, dat de Strijper- en Monnikendijk (waarschijnlijk oude namen voor Zwarte en Groene Dijk) „zullen zijn en blijven behoren aan het ter ritoir van Salland". Dit klopt precies met de huidige toestand. De Groene Dijk is thans een provinciale weg, maar was voorheen een gemeenteweg, in beheer en onderhoud bij de gemeente Ambt-Har- denberg. Dit werd ter rechtzitting door de gemeentearchitect van die gemeente met behulp van de wegenlegger aangetoond. Bij akte, over geschreven in het jaar 1921 in de openbare registers te Deventer in deel 661 nr. 57, is deze weg door de gemeente Ambt-Hardenberg over gedragen aan de provincie Overijssel. Op 4 December 1951 heeft de Rechtbank te Almelo uitspraak ge daan in deze strafzaak. Door het Openbaar Ministerie was bevestiging van het vonnis van de kantonrechter geëist, maar de Rechtbank heeft de autobusondernemer vrijgesproken. Daarbij overwoog de Rechtbank „dat niet is bewezen, dat met een autobus één of meer personen zijn vervoerd binnen de gemeente Hardenberg, dat naar de opvatting van het Openbaar Ministerie de Groene Dijk zou zijn gelegen in de gemeente Hardenberg, dat de Rechtbank na het horen van de getuigen-deskundigen Jonge- dijk en Prof. Jansma van oordeel is, dat het niet geheel duidelijk is, hoe de grens tussen de gemeenten Vriezenveen en Hardenberg bij de Groene Dijk loopt, dat het met name niet geheel duidelijk is, of die grens van grens-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 28