81 Bij de totstandkoming van een Schuldbrief wordt door de hypo theekbewaarder steeds een titel, de eigenlijke Schuldbrief, afgegeven nadat het zakelijk recht op het hypotheekkantoor is ingeschreven naar aanleiding van een door een notaris opgemaakte z.g. stichtingsakte. Deze uitgifte van een titel noemt men het „verbriefen". De Schuldbrief heeft het karakter van waardepapier. Alleen de be zitter van de Schuldbrief kan de rechten daaruit geldend maken. Voor de overdracht van de vordering is overgifte van de brief noodzakelijk. Staat de brief op naam, dan moet de overdracht op de titel aangetekend worden. De Schuldbrief kan aan toonder of op naam van de eerste schuldeiser uitgegeven worden. Op de toonderbrief zijn de bepalingen van toonderpapier, op de brief op naam de bepalingen van orderpapier toepasselijk. Inschrijving ten hypotheekkantore en stichting van de brief zijn niet alleen voor het zekerheidsrecht, doch ook voor de vordering zelf van belang. Door inschrijving cn brief wordt de vordering bewezen. De schuldeiser behoeft zich steeds op de inschrijving en de brief te beroe pen. Door de inschrijving heeft schuldvernieuwing (novatie) plaats (art. 855). De Schuldbrief mag geen voorwaarden noch contraprestaties bevatten (art. 854). De Schuldbrief heeft veel overeenkomst met de „Briefhypothek" van het Duits B.W. (par. 1113 en volg.). De Schuldbrieftitel wordt, zoals hiervoor is vermeld, door de hypo theekbewaarder afgegeven. Voorwaarde voor inschrijving van het recht en afgifte van de titel is de aanbieding van een door een notaris op gemaakte stichtingsakte, waarin de schuld, de betalingsvoorwaarden en het verbonden vast goed omschreven zijn. De stichtingsakte ziet er als volgt uit: De ondergetekende sticht hiermede de navolgende Schuld brief. Schuldig beleden som Schuldeiser (eventueel toonder) SchuldenaarRenteVervaldagen Opzegging Domiciliekeus Tot zekerheid van de vooromschreven schuld met rente en kosten verleent de schuldenaar aan de eventuele schuldeiser een hypotheek op het hem in eigendom toebehorend vast goed gemeente sectie nrgroot Geschat door op Op het vast goed drukken de navolgende erfdienstbaarheden en las ten Notaris is belast met de aanmelding van deze akte bij de hypotheekbewaarder en is gemachtigd de Schuldbrieftitel te ontvangen Datum en ondertekening. Ik ondergetekende notaris verklaar de handtekening voor echt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 31