82 De door de bewaarder afgegeven Schuldbrief heeft de volgende vorm GemeenteSectieNo Schuldbrief ten bedrage van De ondergetekende erkent aan (of toonder van deze Schuldbrief) de som van schuldig te zijn. Deze schuld geeft een rente vanTot zekerheid voor deze vordering wordt hypotheek verleend op het hierna omschreven vast goed voor kapitaal en rente en kosten. De schuldenaar (get.) Daarna volgt omschrijving van het vast goed met vermelding der lasten en verder ondertekening. De hypotheekbewaarder te Bazel deelde mij bij een bezoek te zijnen kantore mede, dat het instituut van de Schuldbrief in Zwitserland hoe langer hoe meer inburgert. Niet alleen de kleine zakenman prefereert deze wijze van geldopneming, daar hij slechts éénmaal kosten heeft, ook de banken en verzekeringsmaatschappijen zowel als de particuliere geldschieters geven aan de Schuldbrief voorkeur, vanwege het karakter van effect. De Schuldbrief kan immers als een effect verhandeld en beleend worden. Zeer dikwijls laat men zelfs een Schuldbrief maken, zonder dat er al een schuld is. Men heeft dan een titel, waarop men ieder ogenblik geld kan krijgen. Een Schuldbrief kan ook voor een tweede of volgende hypotheek uit gegeven worden, waarbij dan de voorgaande in de Schuldbrief om schreven wordt. Zou men in Nederland de Schuldbrief willen invoeren, dan rijst de vraag of men, evenals in Zwitserland, de hypotheekbewaarder bevoegd wil verklaren de Schuldbrief af te geven. Thans geeft de bewaarder toch ook staten van hypothecaire bezwaardheid af. Wil men de nota rissen ermee belasten, dan zou art. 38 der Notariswet moeten worden aangevuld. In ons bestaande B.W., dat geen hypotheek aan toonder en geen Schuldbrief kent, zouden wijzigingen moeten plaats hebben, doch dit zou geen onoverkomelijk bezwaar behoeven te zijn, daar een nieuw B.W. in voorbereiding is. Het in Zwitserland algemeen gebruik, waarbij in de Schuldbrief de rente automatisch gewijzigd wordt in verband met de rentestand (tot op een maximum percentage), is mijns inziens aan te bevelen wegens de opbeperkte looptijd van de Schuldbrief. Wat de rentevoet betreft luidt bv. een SchuldbriefRentevoet 4 per jaar. Indien het rente percentage van de bank verhoogd of verlaagd wordt, zal de 4 in diezelfde mate verhoogd of verlaagd worden met ingang van de eerste dag van het volgend kwartaal. Bij meer dan een maand te late betaling van de rente wordt deze met bij drie maanden te late betaling met >2 verhoogd. Maximum rente 7 Februari 1952.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 32