84 zal wel niemand willen betwisten. Waaruit dus moet volgen, dat ook sub 3e wordt gevraagd een opgave van gemeente, sectie en nummer, zoals ook in artikel 37 van de Notariswet wordt gevraagd voor die akten die op het Hypotheekkantoor moeten worden gepubliceerd. Een Algemene Maatregel van Bestuur zal nu regelen moeten geven voor deze kadastrale perceelnummers, die niet voorstellen een deel van de aardoppervlakte, maar een juridisch begrip. In dit Tijdschrift (1936/95) maakte ik terloops enige opmerkingen over de wijze waarop een administratie van flats zou kunnen worden ingericht, waarbij nog werd uitgegaan van een materieel begrip voor een „verdiepingseigendom". Van Riessen behandelt naar aanleiding van de thans bestaande wet het geval in dit tijdschrift 1951/267 en geeft de oplossing van een apart nummer met ondernummers (indices), waarbij de indruk wordt gewekt, dat bedoeld is een ander nummer dan het kadastrale perceel nummer dat gegeven is aan het complex grond met het gebouw, waar van ook op straffe van nietigheid in de akte van splitsing opgave moet worden gedaan (art. Ó38f sub ie). De wet veronderstelt zelfs dat voor deze „opgave" meer dan één kadastraal nummer zal kunnen worden gebruikt; immers er wordt gesproken van de „percelen die in de splitsing worden betrokken". Het lijkt mij echter helemaal geen bezwaar mede te brengen, waar alleen het „voltooide" gebouw in appartementen kan worden gesplitst, wanneer dus zeker ook zal vaststaan welke grond bij het gebouw voor gemeenschappelijk gebruik zal behoren, dat door een meting en split sing aan het gehele complex één kadastraal nummer wordt gegeven, dat door de notaris in de splitsingsakte moet worden gebruikt voor de vermelding in art. 638! sub ie. Moet aan dit nummer iets veranderen omdat men een stuk van de grond wil verkopen of iets dergelijks, dan houden de appartementen zoals ze tot nu toe hebben bestaan op een juridische eenheid te zijn. Volgens art. 638a wordt verstaan onder appartement: een aandeel in het gebouw met toebehoren, zomede in de daarbij behorende grond met toebehoren enz. Er zal een meting moeten plaatsvinden, het ver kochte gedeelte grond wordt afzonderlijk genummerd en ook het resterende complex krijgt een nieuw nummer, waarna een nieuwe akte van splitsing in appartementen zal moeten worden gemaakt en overgeschreven, omdat er een andere zelfstandige onroerende zaak in het leven is geroepener zijn door de verkoop van een gedeelte van de gemeenschappelijke grond nieuwe „appartementen" ontstaan, al is het gebruiksrecht van het bepaalde gedeelte van het gebouw ook niet van voorwerp veranderd. Wat de consequentie meebrengt van het te- nietgegaan zijn van de hypotheken die op de afzonderlijke apparte menten zijn genomen. Na de nieuwe splitsingsakte zullen deze opnieuw moeten worden gevestigd. Deze gevolgen kan men naar mijn gevoelen niet ontgaan door in te voeren een apart nummer voor de apparte menten, d.w.z. een ander perceelnummer dan op het plan aan het gehele complex is gegeven. Immers als dit plannummer moet vervallen, ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 34