86 Meent men dat een dergelijk voorschrift niet rechtskrachtig in de A.M.v.B. zou kunnen worden opgenomen, dan zal de lust om hypotheek op een appartement te nemen wel zo gering zijn, dat weinig apparte menten zullen ontstaan, omdat de hypothecaire crediteur dan omtrent de omvang van zijn recht zodanig in het onzekere zal verkeren, dat zij en zeker de hypotheekbanken ervan zullen afzien. Wordt mijn denk beeld gevolgd, dan is er voor die hypothecaire crediteur zelfs meer zekerheid bij een appartement dan bij een gewoon perceel. Immers bij het laatste is het mogelijk, dat delen van het perceel niet bezwaard blijken te zijn, omdat door verandering van de grenzen de verjaring haar spel heeft kunnen spelen. Bij het appartement zal hij in het open baar register, bij de titel van zijn debiteur, precies op de tekening kunnen zien, waaruit het meest waardevolle deel van zijn onderpand bestaat, waarin alleen verandering kan zijn gekomen door gepubliceerde wijziging van de splitsingsakte. Het appartement is een zelfstandige onroerende zaak en naar zijn aard een „gebouwd eigendom". Dus valt het onder de grondbelasting- plicht; de „eigenaar" zal belastingplichtig zijn wegens het „genot krach tens zakelijk recht". Voor elk appartement een belastbare opbrengst vast te stellen zal voor „gebouwd" niet al te bezwaarlijk zijn. Wat die voor „ongebouwd" betreft, men vindt in het verplichte „reglement" (Ó38g sub ie) voldoende gegevens om de totale belastbare opbrengst ongebouwd om te slaan over alle appartementen. In de gewisselde stuk ken is niet te vinden of men in het reglement ook bepalingen over de Grondbelasting kan opnemen. Indien een vereniging van eigenaren tot stand komt, zal aan de administrateur wellicht ook de betaling van de grondbelasting worden opgedragende eigenaar van het apparte ment blijft echter met zijn appartement aansprakelijk en daarom zal ook in dit geval toch voor elk appartement een belastbare opbrengst ge bouwd en ongebouwd moeten worden vastgesteld en moeten dus maat regelen worden genomen hoe een en ander in de kadastrale stukken moet worden verwerkt. Wellicht verdient het aanbeveling op de plans het kadastrale nummer van het complex met een bijzondere kleur aan te geven. Men zou het geheel bv. groen kunnen inkleuren, nadat een splitsingsakte is over geschreven. In de I.K. kan art. 58 worden aangevuld met: „en elk complex ge bouwen met grond, dat in appartementen is of zal worden gesplitst met toevoeging van de letter A met een ondernummer voor elk afzonderlijk appartement". Voor het nieuwe nummer van het complex wordt een nieuw legger artikel geopend met in het hoofdde gezamenlijke eigenaren van het complex appartementen, ontstaan bij de akte overgeschreven in deel X nummer Y. Mocht er een vereniging van eigenaren zijn opgericht, dan kan deze in het hoofd worden vermeld. Achter het perceelnummer wordt alleen de perceelsgrootte ingevuld. Er onder worden aangegeven alle opvolgende leggerartikelen waarop de verschillende appartements nummers voorkomen. Omdat er geen belastbare opbrengst op dit artikel

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 36