Ir. C. KOEMAN Landmeters in dienst van de V.O.C in de Kaapkolonie 93 Wetenschappelijk ambtenaar van de Technische Hogeschool te Delft: De kennis van de geschiedenis der kartografie van een natie, ge biedsdeel of landstreek is sterk onderhevig aan devaluatieverschijn selen. De onoverzichtelijkheid van dit vak en de afhankelijkheid van het vinden van geschreven bronnen der algemene geschiedenis stem pelen deze kennis tot een onzeker bezit. Tegengestelde opvattingen waar geschreven gegevens ontbreken en „nieuwe" vondsten die be staande theorieën omverwerpen, komen in het milieu van de beoefena ren der historische kartografie nogal eens voor. Het heeft daarom ook volstrekt geen zin om in dit verband de schrijvers van de opstellen over oude Zuid-Afrikaanse kaarten van onvolledigheid of dwaling te be tichten, omdat zij geen kennis hadden van feiten die schrijver dezes aan nieuw-ontdekt materiaal kon ontlenen. Het is geenszins uitgesloten, dat de mededelingen in dit artikel binnen afzienbare tijd op hun beurt als onvolledig (en misschien wel als onjuist) aangemerkt zullen worden. De algemene aandacht die intussen reeds aan het onderwerp van dit artikel, de publicatie van een voorheen onbekende verzameling manuscriptkaarten van de Kaapkolonie, geschonken werd, moet het mededelen van bijzonderheden omtrent de kaartenmakers rechtvaar digen. De aan het slot van dit artikel genoemde publicaties zijn van een te algemene aard om bijzondere aandacht aan de landmeters in de dienst van de Verenigde Oostindische Compagnie te kunnen schenken. Daar om is dat aspect er uitgelicht om in dit tijdschrift onder de aandacht van hun vakgenoten uit een later tijdperk gebracht te worden. De parallellen in de aanleiding tot en de uitvoering van beider arbeid zullen, zonder geaccentueerd te worden, dé lezers van dit artikel zeker opvallen. Voor een goed begrip van het volgende moet hier even het feit ge releveerd worden, dat het in 1652 door Jan van Riebeeck aan de Tafelbaai gevestigde verversingsstation voor de V.O.C. na 100 jaar uitgegroeid was tot een kleine stad met fortificatiën en dat in de loop dier jaren aan steeds meer dienaren van de V.O.C. was toegestaan zich als zelfstandig landbouwer, ambachtsman of anderszins in het door de Compagnie beheerde gebied te vestigen. Aldus was een door blanken bevolkte kolonie ontstaan, de Kaapkolonie, waarin men om streeks 1750 de blanke veehouders reeds op meer dan 300 km van de Kaap de Goede Hoop aantrof. Voornamelijk langs de Zuidkust, maar ook langs de kust der Atlantische Oceaan, in de Districten ge naamd de Kaap, Stellenbosch en Swellendam. Met het jaar 1752 zullen wij de geschiedenis van de verdere ont sluiting van het binnenland van Zuid-Afrika laten aanvangen. Vanaf dat tijdstip zijn er nl. gegevens beschikbaar over de rol die de land meters in dienst der V.O.C. in deze geografische exploratie hebben

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 43