In memoriam L. J. A. M. Oomes 99 de gehele collectie kaarten, toentertijd in de stad aan de Kaap aanwezig, naar Holland heeft gebracht, wordt ons deze uitspraak van de Engels man veel duidelijker. En het is triest te moeten lezen „The geographical knowledge of the colony being so very imperfect Lord Macartney, de gouverneur) enjoined me to pay a particular attention to this important subject". Dan wordt de kaartering van de Kaapkolonie opnieuw (voor het eerst volgens Barrow) ter hand genomen En blijmoedig vertelt het tijdloos Genesis verhaal van alle kaarteringsarbeid „I furnished myself, accordingly, with a sextant of six inches radius by Ramsden, a pocket compass, and a measuring chain Voor de bronnen waaruit deze stof is geput, wordt verwezen naar de literatuur opgaven in de volgende publicaties van de schrijver: Een nieuwe ontdekking van kaarten en tekeningen van R. J. Gordon (Tijdschrift van het K.N.A.G. 1951, p. 452 e.v.). De eerste kaart van de hydrografische opneming van de Baai Fals en de Hout baai aan de kust van Z.-Afrika (T.A.G. 1951, P- 448 e.v.). Nieuwe bijdragen tot de kennis van Zuid-Afrika's historische kartografie (T.A.G. 1952, P- 74 e.v.). Tabulae Geographicae quibus Colonia Bonae Spei antiqua depingitur. Repro ductie-atlas, uitgegeven ter gelegenheid van de Van Riebeeck herdenking. Kaapstad-Amsterdam-Pretoria, 1952. Op 3 December 1931 overleed plotselirig te Maastricht de landmeter, ie klasse, van het Kadaster L. J. A. M. Oomes. Slechts onderbroken door de opleiding te Delft en de werkzaamheden bij de hermeting van Zeist, vervulde hij zijn ambtelijke loopbaan te. Maastricht, zijn geboorte stad, eerst als adspirant-landmeter, van 1 November 1919 af als landmeter van het Kadaster. Reeds jarenlang was hij wegens ern stige ziekte meermalen verhinderd dienst te doen of slechts in staat kantoorarbeid te verrichten. Juist het laatste jaar was er een zodanige verbetering ingetreden, dat hij tot zijn grote voldoening zijn werk weer regelmatig en volledig kon vol brengen. Slechts enkele dagen nadat hij dit weer op moest geven, volgde onver wacht spoedig het einde. Tot het laatst heeft hij getracht zijn plicht te vervullen, ook als hem dit grote moeite kosttezijn ziekte verdroeg hij met blijmoedigheid. Was hij voor zijn omgeving soms niet gemakkelijk, dan bedenke men, dat het hem ook niet altijd gemakkelijk werd gemaakt. Buiten zijn ambtelijke arbeid nam hij jarenlang een groot aandeel in het R.K. liefdadigheidswerk te Maastricht. Bij de teraardebestelling werd namens de Vereniging voor Kadaster

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 51