In memoriam J. Zijlstra J. Tzn. 100 en Landmeetkunde gesproken door een vertegenwoordiger van de af deling Roermond, waarvan de overledene voorzitter wasnamens het personeel te Maastricht door een collega die ruim 32 jaren met hem heeft samengewerkt. Vriend Oomes, rust in vrede, een vrede die je hier niet altijd be schoren is geweest. F. Allema Op 13 Januari van dit jaar overleed, betrekkelijk onverwacht, in het Diaconessenhuis te Utrecht de heer J. Zijlstra, oud Ingenieur-verifica teur van het Kadaster. Hij werd geboren te Huizum in Friesland 29 Maart 1878, werd m.i.v. 1 Januari 1900 benoemd tot adspirant-land- meter en m.i.v. 1 Juli 1903 tot landmeter van het kadaster. Bij Konink lijk Besluit van 3 Februari 1925 nr. 34 volgde zijn benoeming tot ingenieur-verificateur, welke functie hij achtereenvolgens ter stand plaats 's-Gravenhage (Ministerie), Utrecht en Amsterdam bekleedde tot 1 April 1943, op welke datum hij wegens het bereikt hebben van de pensioengerechtigde leeftijd, de kadastrale dienst verliet. Met Zjlstra is een markante kadastrale figuur heengegaan, die al het mogelijke gedaan heeft om ons dienstvak hoog te houden en aan het kadaster in het grotere geheel de plaats te geven, waarop het naar zijn (en veler anderen) mening recht had en thuis behoorde. Het spreekt vanzelf dat hij bij zijn pogingen tot (verdere) ontvoogding van ons dienstvak meermalen in moeilijkheden kwam, die editer niet door hem gezocht werden. Wel kan men zeggen, dat hij niet trachtte de moeilijkheden te ontgaan. Strijdlustig was hij niet, wel strijdbaar. Op 1 Januari 1930 aanvaardde hij de leiding van de toenmalige divisie Utrecht met uitzondering van het bureau 's-Her- togenbosch. Laatstgenoemd bureau bleef met de Ruilverkavelingsdienst, die toen nog van zeer bescheiden omvang was, onder de directie van de Ingenieur-veri ficateur J. F. A. van Riessen berusten. Na diens plotselinge dood in 1932 had Zijlstra de zorg voor de gehele divisie Utrecht en de Ruilverkavelingsdienst. Ik meen te weten, dat zijn Utrechtse periode wel een van de prettig ste is geweest van zijn ambtelijke loopbaan. En dit om meer dan een reden. Er viel veel te regelen en te organiseren, in de eerste plaats door de zeer snelle groei van de Ruilverkavelingsdienst en de stichting van verschillende bureaux als gevolg daarvan. Dan was er de samenwerking met de Meetkundige dienst van de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 52