109 In Noordbrabant vertoont de verkaveling van de Langstraatdorpen het type van opstrekkende heerden. In Zuid-Limburg tenslotte menen we enkele sporen van een z.g. „Wald- hufen" verkaveling teruggevonden te hebben, die eveneens tot ditzelfde type behoort. IV. Modern rationele verkaveling Men vindt deze uit de aard der zaak in jongere polders en ontgin ningen. Zo b.v. in Groningen bij de Dollart in de door de stad aange legde polders. Verder natuurlijk vooral in de veenkoloniën, die wel het mooiste voorbeeld bieden van een groot complex, dat op rationele wijze is ontgonnen en verkaveld. In Friesland vindt men rationele verkaveling in de jongere Bildtpolders en verder in enkele veenkoloniën. In Drente en Overijssel eveneens in de veenkoloniën en verder in het land van Mastenbroek. In Gelderland en Limburg komt deze vorm niet zeer algemeen of over groot gebied verspreid voor. Evenmin in Noordbrabant; de Peel is over het algemeen systeemloos ontgonnen, behalve in de kleine koloniën Helenaveen en Griendsveen. Behalve in de z.g. „oude kernen" is in Zeeland en op de Zuidhollandse eilanden evenals trouwens in de noordwesthoek van Noordbrabant een meer of minder rationele verkaveling algemeen. Men vraagt zich echter af, of men in de oudere polders die soms eigendom waren van slechts enkele personen, soms zelfs alleen van de ambachtsheer wel mag spre ken van een moderne rationele verkaveling, hoewel men een bewuste op zet ook hier dikwijls niet kan ontkennen. Zij vormen in zekere zin een overgang tot de blokachtige verkavelingstypen. Naast de overheersende stroken- en blokverkaveling van het vasteland van Noord- en Zuidholland treft men in de jongere polders en in de droogmakerijen moderne verkavelingen aan. In Utrecht vertonen slechts enkele ingepolderde veenplassen dit beeld. De meest rationele verkaveling vinden we tenslotte toegepast in de nieuwe IJsselmeerpolders. 3. BESPREKING VAN DE VERSCHILLENDE VORMEN IN VERBAND MET HUN ONTSTAAN, GESCHIEDENIS EN ONDERLINGE VERSCHILLEN Tot dusver werd bij het zoeken naar een verklaring over ontstaan en verspreiding der diverse kavelvormen voornamelijk aandacht geschonken aan juridische en geografische factoren, terwijl de structuur van de samen leving buiten beschouwing werd gelaten. Onzes inziens moet juist deze laatste factor grote invloed hebben uitgeoefend op de verschillende occu- patievormen, zoals uit het onderstaande moge blijken. I. De blokverkaveling, meestal aangeduid als „Blockflur" Wij kunnen er twee typen in onderscheiden, waarvan we het eerste de primitieve blokverkaveling zouden willen noemen (fig. 2), terwijl in het andere nog wel enig systeem is te onderkennen, zodat dit de regelmatige blokverkaveling zou kunnen heten (fig. 3). Tot de eerste categorie be horen b.v. in het noorden de kernen van het Hogeland, de Marne en Westergo, in het westen het gebied langs de duinen en het westen van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 11