125 strokenverkaveling zonder bewoning bevestigt onzes inziens deze voorlopige veronderstelling. Beschouwen wij in de eerste plaats de essen, dan blijkt dat deze akker landen tot de vroeg-middeleeuwse ontginningen behoren. Bodemkundig be zien treft men ze aan op de zandgronden van het oosten, midden en zuiden, verder op de oeverwallen van het westelijk Gelders rivierkleigebied, op enkele plaatsen in de Friese Wouden en waarschijnlijk eveneens in het loess- gebied van Zuid-Limburg; in de veenstreken zoekt men ze tevergeefs. Wat de verkaveling betreft, valt op, dat het grondpatroon veelal wordt gevormd door een aantal vrij regelmatige blokken, die de indruk maken later door ontginning van de tussenliggende, onregelmatige en geervormige per celen aan elkaar te zijn gebreid. Het meest essentiële is echter de systema tische, strookvormige percelering, waaruit ieder blok bestaat en die slechts verklaarbaar wordt, wanneer men aanneemt dat de afzonderlijke blokken collectief zijn ontgonnen en daarna onder de belanghebbenden zijn verdeeld. De aanleg van de essen getuigt van de wens een vorm te vinden, waarin men het ter beschikking gekomen bouwland onder een aantal gerechtigden op een rechtvaardige wijze kon verdelen. De es is niet, zoals de blokverka- veling, het product van een spontane verkaveling; hier heeft men gewerkt naar een bepaald systeem. Het feit dat aan de es blijkbaar de celticfields voorafgaan, die, zoals gezegd, ook als product van een spontane ver kaveling binnen genealogisch maatschappelijk verband zijn te beschouwen, evenals in de aanwijzingen, die in het onderzoek van Slicher van Bath kunnen worden gevonden, wijzen er op, dat de es moet worden beschouwd als een relatief jonge vorming. Is dit laatste een aanduiding dat deze moet zijn ontstaan als een reactie op betrekkelijk recente veranderingen in de agrarisch-maatschappelijke verhoudingen, de veronderstelling, dat de es evenals de marke is te beschouwen als een antwoord op de veranderde situatie, die ten aanzien van de rechten op de grond ontstond, vindt een be vestiging in het toegepaste verdelingssysteem. Een systeem van nauwkeurige en rechtvaardige verdeling van de bouwlanden, een duidelijke afpaling van de rechten van de rechthebbenden, zoals de es ons dat laat zien, past immers geheel in het stelsel van een duidelijk vastleggen van een ieders rechten op de grond, niet alleen tegenover de buitenstaanders, doch ook tegenover de medegerechtigden, hetgeen als gevolg van de veranderde maatschappelijke verhoudingen moest ontstaan. Opgemerkt moge hier nog worden, dat de namen welke de blokken dragen, waaruit de essen zijn opgebouwd, beves tigen dat de strokenverdeling van de es vanaf het begin aanwezig is ge weest en dus voortgevloeid is uit de bewuste wil tot rechtvaardige ver deling tussen gerechtigden en b.v. niet een toevallig product van latere erfdeling is. Vrijwel steeds nl. dragen de blokken meervoudsnamen zoals b.v. de Pollen, de Woerten, de Lienstukken, de Wendakkers enz. Dat men marken en essen meestal samen vindt en wel vooral op de zand gronden, is inderdaad geen toeval; dit hangt samen met de kwaliteit van de zandgronden, gezien uit het oogpunt van de landbouw. Zoals hiervoor werd opgemerkt, bracht de goede kwaliteit van de kleigrond en verder de schaars te aan grond, die zich daar vroeg deed voelen, mede, dat in het gebied van de oude blokverkaveling reeds vroeg individueel en permanent gebruik van de grond algemeen werd. Als gevolg daarvan werd het blokverkavelings- patroon van de primitieve blokpercelering gefixeerd enkomen gemeenschap pelijk gebruikte gronden in dit gebied feitelijk niet voor. Noch voor de ont-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 35