134 brek daaraan, zoals b.v. in Innersdijk, ging men uit van een dijk of kade. In Holland zal het uitgangspunt soms een oeverwal zijn geweest, zoals b.v. blijkt uit de door Gosses beschreven aanvang der ontginningen in Moor drecht langs de Gouwe. Waar die ontbrak, doordat men verder in het bin nenland kwam, zal men zich vaak hebben gevestigd naast de nieuw gegraven wetering op de uitgegraven grond. In dergelijke vestigingen vormde het water de enige verkeersweg; eigenlijke wegen ontbraken, men kende slechts smalle voetpaadjes. Voorbeelden hiervan geeft ons b.v. Heeringa (1929) voor Oukoop en Nedereind in het Nedersticht. Korevaar (1948) zegt over de nederzettingen in de Alblasserwaard, dat niet de ligging aan een kade, doch de ligging aan de vaarten belangrijk was, met het oog op het verkeer. Wat bewoningswijze betreft, vormden zich aldus streek-, straat- of dijkdorpen. Overigens behoeft de plaats der behuizing niet steeds constant te zijn geweest. Het is bekend dat de boerderijtjes, die tot de 16e a 17e eeuw voor namelijk uit hout bestonden, gemakkelijk verplaatsbaar waren. Van de Drentse veenontginningen weten we, dat de huisjes veelal verplaatst werden naarmate de ontginning naar achteren voortschreed. Zo behoeft het feit, dat de huizen op het achtereinde van een perceel zijn gelegen, er niet nood zakelijk op te wijzen, dat de ontginning van daaruit is aangepakt. Evenwel bestaat soms de mogelijkheid, dat de waterstaatkundige verhoudingen door voortgaande ontginning zich hebben gewijzigd en dat wat ons nu de achter zijde van het perceel lijkt, oorspronkelijk de voorzijde was. Zeker is, dat tal van streekdorpen in de loop van de geschiedenis één of meermalen in de lengterichting van de kavel verschoven zijn. Het is uit voorbeelden uit Groningen en Drente bekend, dat niet alle ont- ginners in hetzelfde tempo de achtergrens van de hun toekomende kavel hebben bereikt. Een mooi voorbeeld toont ons de stafkaart in de omgeving veen en *heide Fig. 14. Schets van ongelijke lengte der opstrekkende heerden bij Wijmeer naar Hofstee. Sketch of strip-farms of unequal extent near Wymeer according to Hofstee.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 48