150 eisen zullen zijn die de maatschappij in een meer of minder verre toekomst zal stellen aan de resultaten van zijn metingen? En dan nog, onveranderlijke coördinaten onderstellen onveranderlijke ligging van de hiermee corresponderende punten in het terrein. De ervaring heeft echter uitgewezen, dat geen terreinpunt in de tijd als onveranderlijk in ligging mag worden beschouwd; verschuivingen van 10 tot 30 cm zijn geen uitzondering, zelfs niet voor de punten van de hoofdgrondslag. Als men bedenkt, dat volgens de beschreven wijze van werken van tienduizenden punten coördinaten verkregen zijn, dan ziet men wel in, dat het economisch zelden verantwoord zal zijn een geheel nieuwe coördinatenbepaling uit te voeren. Meestal zal getracht worden par tieel een verbetering te bereiken door over een betrekkelijk klein ge bied de verdichting opnieuw uit te voeren, dan wel de punten op storing te controleren. In wezen ontstaan zo echter een aantal coördinaten systemen naast en over elkaar en het vereist een grote mate van in zicht bij de uitvoerende landmeter, wil geen onontwarbare kluwen van oude en nieuwe gegevens ontstaan. Waar de geodeet vaak tientallen jaren oude gegevens moet inter preteren in zijn huidige coördinatensysteem, is het van belang, dat in de methode van werken voldoende continuïteit wordt betracht. Slechts dan kan men door onderlinge vergelijking van gegevens tot een zo juist mogelijke interpretatie komen; nieuwe methoden der geodetische techniek moeten dus geleidelijk en na deugdelijke beproeving inge voerd worden, wil deze vergelijking van de resultaten van metingen volgens oude en nieuwe methoden mogelijk zijn. Doordat echter de maatschappij heden ten dage zoveel meer vraagt van de geodeet is toepassing van de modernste methoden onvermijdelijk, wil men ten minste niet volkomen achterop raken. De geodeet zal dus altijd te maken hebben met verleden, heden en toekomst. Vele van zijn gegevens, als coördinaten, zijn in een soms jong maar veelal oud verleden bepaald; de doelstelling van zijn werk wordt gericht op een min of meer geïdealiseerde toekomstige vorm van de maatschappij en zijn begroting wordt gelimiteerd door de huidige financiële mogelijkheden. Traditie, continuïteit, doelstelling, techniek en economie, dit zijn factoren waarmee de geodeet rekening moet hou den. Het is een kwestie van afwegen van eisen en mogelijkheden. Inzicht van de geodeet in dit proces van afwegen bepaalt de kwaliteit van zijn werk voor heden en toekomst eerder dan kennis van de geo detische techniek alleen. Het is hier waar de uitvoerende geodeet in slechts door zijn verantwoordelijkheid t.o.v. de maatschappij begrensde vrijheid zijn beslissing moet nemen, hoogstens geruggesteund door enkele richtlijnen van de dienst waarvoor hij werkt. In de statistiek is bekend, dat uit vele onder zeer verschillende om standigheden verrichte waarnemingen betere resultaten omtrent voor spelling van toekomstige gebeurtenissen worden verkregen, dan uit enkele met grote zorg onder dezelfde omstandigheden verrichte waar nemingen. Wellicht dat voor de bovengenoemde individuele beslissin gen van de geodeten naar analogie geldt, dat door de veelheid en ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 66