In memoriam Dr. h.c. Heinrich Wild 161 Op de 26ste December 1951 overleed te Baden (Zwitserland) in de ouderdom van 74 jaar Dr. h.c. Heinrich Wild, de eminente Zwitserse uitvinder en constructeur op het gebied van geodetische en astrono mische instrumenten. Wanneer we hier proberen, leven en werken van Dr. Wild in korte trekken weer te geven, dan doen we dit uit eerbied voor één van de grote uitvinders van onze tijd. In het jaar 1877 werd Heinrich Wild geboren te Mitlödi (Glarus). Na het bezoeken van de Geometerschule te Winterthur trad Wild in 1899 in dienst van de Landestopographie te Bern. Dank zij zijn uitste kende kwaliteiten klom hij bij genoemde dienst in luttele jaren op tot de rang van ingenieur iste klasse. In deze functie werd aan Wild niet slechts de uitvoering van de meest uiteenlopende opdrachten op landmeetkundig gebied toevertrouwd, doch eveneens de uitwerking van problemen die verband hielden met de constructie van geodetische instrumenten. Omstreeks 1905 was hij er in geslaagd een ontwerp te maken voor een nieuwe theodoliet. Om zijn nieuwe ideeën in praktijk te kunnen brengen, zocht hij contact met verschillende instrumentenfabrieken, die evenwel niet het nodige begrip toonden. Enige jaren later in 1908 trad Wild in dienst van de firma Zeiss te Jena, waar hij hoofd werd van de pas opgerichte afdeling voor de vervaardiging van geodetische instrumenten. Het dertienjarige dienstverband met Zeiss was buitengewoon vruchtbaar en gekenmerkt door baanbrekende uitvindingen en nieuwe constructies. We noemen hier slechtsde invoering van cylindrische in plaats van conische assen, kijkers met inwendige scherpstelling, ontwikkeling van het niveau prisma en de constructie van nieuwe statieven. Na de eerste wereldoorlog vestigde Wild zich zelfstandig te Heer- brugg, en hier heeft hij de grondslag gelegd voor de thans alom be kende firma Wild. Behalve nieuwe waterpasinstrumenten en theodolieten ontstonden in de werkplaatsen van Wild verschillende fotogrammetrische instru menten. Uit waardering voor zijn uitstekende verdiensten verleende de E.T.H. te Zürich hem in 1930 het ere-doctoraat in de technische weten schappen. In 1932 trad Dr. Wild uit de firma te Heerbrugg en vestigde hij zich als zefstandig constructeur te Baden (Aargau). De samenwerking met de firma Kern te Aargau dateert van 1935. Volgens constructie-ontwerpen van Dr. Wild ontstonden bij Kern achtereenvolgens de theodolieten DK 2, DKM 2 en DKR. In 1938 werd de eerste DKM 1 - theodoliet geconstrueerd, eveneens volgens richtlijnen door Wild aangegeven. Door het ontwerpen van de spiegel- lenzenkijker werd een nieuwe meer gedrongen constructie moge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 77