198 golven, die een grote amplitude hebben, tot uitdrukking komen. Voor ieder waarnemingsmoment wordt voor zon en maan de middelpuntzoe kende versnelling berekend en gesommeerd. De „globale analyse" legt tussen de zo verkregen grootheid en de ge corrigeerde waarneming een lineair verband, schijnbaar voortvloeiend uit vergelijking van de grafische voorstellingen van beide grootheden. Toepassing van de methode van de kleinste kwadraten geeft waarden voor de in dit functioneel verband aangenomen coëfficiënten. De ver schillen tussen de waarnemingen en de uit de functie berekende waar den geven een inzicht in de nauwkeurigheid van de aanname van het functioneel verband. De „harmonische analyse" onderzoekt de elastische vervorming der aarde, tot uitdrukking gebracht door de verschillen tussen waar nemingen en de berekende centripetale versnellingen, veroorzaakt door de zon en de maan. Hiervoor wordt de noodzakelijke kennis van boven genoemde instrumentfout verkregen uit de „globale analyse". Bij dit onderzoek worden een aantal belangrijke golven onderscheiden. Om op ieder moment over de waarden van de gravimetrische getijden te kunnen beschikken wordt van de zgn. Tide Predictor voor de oceani sche getijden gebruik gemaakt. De kennis van het verschijnsel is voor het opmaken van zwaartekrachtsnetten van steeds groter wordend be lang. Tevens is het mogelijk met behulp hiervan conclusies te trekken omtrent de vastheid van de aardkorst en de geologische opbouw. Arno Bjcrhmnmar, Rectangular reciprocal matrices, with special reference to geodetic calculations. Na de definitie van de reciproke rechthoeksmatrix en bijbehorende eenheidsmatrices wordt de werkwijze hiermee nader toegelicht. Ver volgens worden met behulp van deze matrices de standaardvraag stukken van de foutenvereffening opgelost. Als vergelijking wordt dan de methode van Lagrange met behulp van matrices uitgewerkt. Na het invoeren van gewichten te hebben behandeld worden tenslotte de mid delbare fouten in de vereffende grootheden berekend. Carl Chow, Gradual developing method. De schrijver behandelt hier het oplossen van een stelsel lineaire ver gelijkingen door splitsing in groepen. Door het aantal vergelijkingen in de groepen kleiner dan 10 te houden, levert noch het inverteren van de matrix van de coëfficiënten, noch het probleem van de afrondings- fouten moeilijkheden op. Bestaat iedere groep uit r vergelijkingen, dan zijn hieruit de eerste r onbekenden te berekenen. Dan worden door onderling aftrekken deze onbekenden geëlimineerd. De nu ontstane groepen van r vergelijkingen (i minder in aantal) hebben dezelfde ge daante ajs de oorspronkelijke. Een herhaling van de hiervoor beschre ven behandeling ligt nu voor de hand. Tenslotte blijft een groep verge- lijkingen over, waaruit de onbekenden zonder moeite berekend kunnen worden. Door substitutie worden telkens opnieuw groepen onbekenden berekend, totdat tenslotte alle gezochte grootheden bekend zijn.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 32