FOTOGRAMMETRIE EN KARTOGRAFIE Literatuuroverzicht 199 Hierna wordt de oplossing beproken van een stelsel lineaire verge lijkingen, waaraan een stelsel bijkomende vergelijkingen wordt toege voegd. Dit laatste aantal is deelbaar door r. Dezelfde splitsing in groe pen van vergelijkingen geeft hier op gelijke wijze als in het voorgaande geval de oplossing. In het volgende geval is het aantal toegevoegde vergelijkingen niet deelbaar door r. Bij de splitsing in groepen blijft hier de laatste groep dus onvolledig. Ook hier wordt dezelfde werkwijze gevolgd. De elimi natie van de eerste groep onbekenden uit het laatste stelsel vergelij kingen vindt nu plaats door substitutie van de opgeloste waarden uit de voorlaatste groep vergelijkingen. De oplossing van het geval, dat het aantal toegevoegde vergelijkingen minder is dan r, is gelijk aan de vorige wat betreft de uitvoering. Tenslotte wordt nog aangegeven de oplossing van stelsels vergelij kingen waartussen een bepaald verband bestaat. Êtablissements Edouard Belin, Les horloges a quartz et a diapason, par S. Savelieff. Hier worden de kwartsklokken, waarin een kwartskristal langs elec- trische weg in trilling wordt gebracht, uitvoerig beschreven. Bij het andere type vervangt de stemvork de rol van het kwarts. Het kwarts is minder gevoelig voor temperatuur- en drukverschillen dan het metaal van de stemvork. Voor dit laatste wordt vaak elinvar gebruikt. Beide typen zijn onafhankelijk van de zwaartekracht ter plaatse, wat een groot voordeel is t.o.v. de slingeruurwerken. Ir. M. Haarsma Leo Bagrow, Ceschichte der Kartographie. 383 blz., met 108 af beeldingen tussen de tekst, 7 kleurendruk- en 112 kunstdrukplaten, 21 X 25 cm. Safari-Verlag, Berlin, 1951. Prijs DM 24. Bagrow, de bekende schrijver van talrijke opstellen over onderwerpen uit de historische kartografie en redacteur van de periodiek Imago Mundi, schreef vóór 1939 Die Geschichte der Kartographie. De tijds omstandigheden hielden de uitgave hiervan tegen, totdat eind 1951 dit werk, zij het in minder kostbare uitvoering dan oorspronkelijk de op zet was, verschenen is. Het behandelt de geschiedenis der kartografie, van bijna alle landen, van de oudste tijden tot aan de 18de eeuw. In die beperking: tot aan de 18de eeuw ligt voor een belangrijk deel het kenmerk van dit boek opgesloten. Daar waar de techniek en de wiskunde hun stempel op het wezen der kartografie beginnen te drukken, houdt Bagrows be schrijving op. Men moet dit werk dan ook niet pogen te vergelijken met

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 33