200 Browns The story of maps, dat op een veel bredere basis berust. In Bagrows boek is de oude kartografie om de oude kartografie zelve be schreven, terwijl het bekoorlijke en verdienstelijke werk van Brown dit onderwerp fundeert op al die aspecten van het maatschappelijke, wetenschappelijke en geestelijke leven, die tot het ontstaan van kaarten aanleiding hebben gegeven. Toch is het goed, dat er wetenschappelijke werkers als Bagrow zijn, specialisten die, als een paard met oogkleppen, achter één onderwerp jagen, en op die wijze een zeer grote feitenkennis verzamelen. In dit opzicht is het hier besproken boek uitstekend. Men kan het niet verge lijken met enig ander werk, omdat het uit het oogpunt van specialisatie geheel op zichzelf staat. Het laat zich zeer goed als encyclopaedisch werk gebruiken bij alle vragen die er t.a.v. de antieke kartografie rijzen. De stof is verdeeld in I. Die Naturvölker; 2. Altertum; 3. Mittelalter; 4. Die Renaissance; 5. Die Inkunabel-Karten6. Der Einfluss der geographischen Ent- deckungen auf die Kartographie des 15. Jahrhunderts7. Die See- karten des 16. Jahrhunderts; 8. Die Landkarten der europaischen Liinder9. Das Jahrhundert der Atlanten10. Die Karte des alten Russland und der Türkei; 11. Die Karten der asiatischen und ameri- kanischen Völker12. Die Karte als Kunstwerk und Bildwerk. De 1433 namen en gegevens betreffende kartografen, die volgens de inhoudsopgave in de tekst voorkomen, verhogen de waarde van dit werk aanzienlijk. In een overzichtelijke literatuuropgave (geen tijd schriftartikelen) wordt ons een beeld gegeven van het indrukwekkende aantal boeken over de historische kartografie dat reeds verschenen is. Men krijgt bij het lezen van dit boek wel eens de indruk, dat het, in tegenstelling met wat het voorwoord beweert, niet overal streng wetenschappelijk is. De aard van de schrijver komt boven wanneer hij opmerkingen over de handelsprijzen van oude kaarten en atlassen gaat inlassen. Doch deze uitweidingen, evenals die over de kunstwaarde van oude kaarten, mag men een geestdriftige navorser niet kwalijk nemen. Het blijft een werk waarvan het bezit nog ver in de toekomst zijn nut zal afwerpen, terwijl de prijs, voor een werk met 112 kunstdrukplaten, onbegrijpelijk laag is gehouden. De kwaliteit van de reproducties is echter middelmatig. Men mag dit boek als een belangrijke aanwinst voor de vakliteratuur beschouwen. Koeman Karl Reicheneder: Nadirketten mit Streckenmessung (Aero- polygonierung). Veröffentlichungen des Geodatischen Institutes in Potsdam. Nr. 6. Akademie-Verlag, Berlin, 1951. 45 blz., 21 X 30 cm, prijs DM 4. De gebruikelijke ruitenketting, die de basis vormt van de radiaal- triangulatie, wordt vaak vergeleken met een gewone veelhoek, waarbij echter de lengte der veelhoekszijden niet wordt gemeten doch indirect wordt bepaald. Gaat men uit van een bekende lengte in de eerste ruit, dan is het duidelijk, dat aan het eind van de ketting de onnauwkeurig heid der zijden groot kan zijn, afhankelijk niet alleen van de precisie

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 34