Mededeling 207 Na afloop van het ruilverkavelingswerk wordt de nieuwe kavel indeling opgemeten voor de toepassing in het grondboek en worden de definitieve grootten der kavels en de verrekeningen bepaald. Deze laatste opmeting is voor Calonico met succes vervangen door een lucht- fotogrammetrische opneming. Bij de Nederlandse ruilverkaveling wordt de inbrengwaarde voor iedere eigenaar berekend op een kopie van het kadastrale plan. De toedeling wordt in het algemeen ontworpen op een nieuwe kaart, die ontstaat door vastlegging van de wegen en waterlopen aan een meet kundige grondslag gedeeltelijk door uitzetting en opmeting op het terrein, gedeeltelijk door projectie op de kaart en door opmeting van de blijvende objecten blokgrens, sloten, gebouwen, enz. De op deze kaart ontworpen kavelgrenzen worden ingerekend in de meetkundige grondslag en op het terrein uitgezet. De nieuwe kaart ontstaat dus in de ruilverkavelingsprocedure. Als grondslag voor deze kaart wordt meer en meer een langs fotogrammetrische weg verkregen nieuwe kaart van de oude toestand gebezigd, vooral wanneer veel oude grenzen blijven bestaan. Van luchtfotogrammetrische opneming van de nieuwe toestand na ruilverkaveling is dus bij ons geen sprake. De uitkomsten van de proef van Calonico zijn evenwel ook voor het Nederlandse Kadaster van grote betekenis. Volledigheidshalve vermeld ik hier summier, dat aan het ruilver kavelingsbureau Eindhoven voor enige blokken een proef werd geno men met het ontwerpen van de nieuwe toedeling op de bestaande kadastrale kaart. Met de gegevens ontleend aan deze kaart, die op deskundige wijze moeten worden geïnterpreteerd, volgt dan de uitzet ting op het terrein van de wegen, waterlopen en nieuwe kavels. Ten slotte vindt algehele opmeting van de nieuwe indeling plaats met defi nitieve bepaling van de grootten en waarden der kavels. Behalve voordelen zijn aan deze methode, vooral voor grotere blok ken, naar mijn mening organisatorische en wettelijke bezwaren ver bonden. C. K. Hoofdcommissie voor de Normalisatie in Nederland. Gepubliceerd ter critiek ontwerp-norm V 969Indeling en bena ming van grondsoorten. Signaturen en tekensymbolen. 6 blz. Lidmaatschap van de Belgische Vereniging voor Fotogrammetrie Van het Bestuur van de Belgische Vereniging voor Fotogrammetrie (secretaris F. Cattelain, 155 rue de la Loi, Brussel) is bericht ont vangen, dat inwoners van Nederland en Luxemburg lid kunnen worden tegen betaling van een contributie (B. fr. 80.gelijk aan die van Belgische leden. De leden ontvangen het Belgische tijdschrift, dat viermaal per jaar verschijnt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 41