21U waar de eigenaar betwist, dat zijn eigendom is bezwaard met de last van openbare weg." „De reden, waarom beroep op de rechter wordt toegekend, brengt mede, dat het beperkt kan blijven tot hen, die zich door de legger in hun rechten gekrenkt achten. Een actio popularis is onnodig". (Een actio popularis is een actie die door een burger wordt ingesteld ten behoeve van de overheid, die naar 's burgers oordeel zelf de actie had behoren in te stellen, bv. volgens artikel 177 lid 3 van de Gemeente wet.) „Het beroep moet slechts openstaan aan hen, die beweren, dat hun grond ten onrechte als met het onus publicum belast is beschouwd, of dat ten onrechte in de legger verplichtingen tot onderhoud of bij dragen in het onderhoud te hunnen laste zijn vastgelegd (artikel 45)." „De legger wordt van kracht zodra hij is vastgesteld door het admi nistratief gezag." „Rechtsgevolgen worden mitsdien verbonden aan het feit, dat een rechtsbetrekking het openbaar zijn van een weg en het bestaan van een verplichting om een weg te onderhouden of om tot het onderhoud daarvan bij te dragen bij de legger is vastgelegd, en die gevolgen blijven voortduren totdat bij gewijsde de gevorderde wijziging van de legger is uitgesproken." „Het vonnis werkt dus niet terug tot de dag, waarop de rechtsvor dering (ot wijziging bij dagvaarding werd ingesteld, en het instellen van die rechtsvordering heeft niet tot gevolg, dat lopende het geding de nakoming niet kan worden gevorderd van bij de legger vastgelegde verplichtingen." „Ter wille van de rechtszekerheid is voor de bij art. 43 bedoelde gevallen bij art. 47 bepaald, dat de rechtsvordering vervalt, indien zij niet is ingesteld binnen een jaar, nadat de bepaling van de legger, tegen welke men opkomt, is vastgesteld of gehandhaafd." Ook deze wegenlegger is derhalve een positieve lijst van recht hebbenden men geve zich tevens goed rekenschap van de wijze waar op hij tot stand komt. De lijst van rechthebbenden is steeds een onderdeel van een proce dure die gevolgd moet worden om ten aanzien van de daarbij betrokken rechten een bepaald juridisch resultaat te bereiken, zoals bij markver deling, ruilverkaveling, openbaarheid van wegen en thans hermeting. Het hangt af van de aard van het juridisch resultaat, of positiviteit van de lijst van rechthebbenden verantwoord kan worden geacht. Deze positiviteit toch heeft de volgende ingrijpende strekking. Iemand, niet voorkomende op de lijst van rechthebbenden, die nochtans volgens onze regelen van burgerlijk recht een recht had op de bedoelde gronden, is zijn recht onherroepelijk kwijt, en omgekeerd iemand, wel voorkomende op de lijst van rechthebbenden, maar volgens regelen van burgerlijk recht geen of nog geen rechten hebbende op de bedoelde gronden, heeft een onbetwistbaar recht. Dit betekent, dat bij het verbindend worden van de positieve lijst van rechthebbenden ten aanzien van de betrokken rechten titelzuivering optreedt, want deze rechten komen onherroepelijk vast te staan.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 44