211 Bij de markverdeling worden de typische onverdeelde rechten op markegronden omgezet in normale eigendomsrechten op afzonderlijke percelen. Er heeft volkomen vernieuwing van rechten plaatszij ver anderen juridisch van aard, hetgeen een krachtig argument vormt voor de positiviteit van de daarbij ingeschakelde lijst van rechthebbenden. Ervan uitgaande, dat de ruilverkavelingswet op tweeërlei wijze kan worden geïnterpreteerd, zal voor degenen die van mening zijn, dat uit onze ruilverkavelingswet de constructie moet worden afgeleid, vol gens welke de rechten krachtens de procedure originair worden ge vestigd, het eveneens logisch en rationeel zijn, dat de lijst van recht hebbenden positief is; terwijl door hen, die de interpretatie der wet volgen, dat de ruilverkaveling alleen incidenteel de objecten verandert, doch de subjecten onberoerd laat, de lijst van rechthebbenden niet als positief zal worden gezien, slechts als een overigens doeltreffende maatregel van ruilverkavelingstechniek. De wegenwet wilde een einde maken aan de onzekerheid die voor dien bestond op het gebied van het ontstaan en het tenietgaan van de openbaarheid der wegen en van de gevolgen die de openbaarheid mede brengt voor degene die krachtens privaatrecht rechthebbende op de weg is. De wettelijke voorzieningen die getroffen werden, zijn er op gericht niet alleen de objecten van deze „rechten van openbaarheid der wegen" via een positieve lijst van rechthebbenden vast te leggen, maar hebben ook betrekking op de inhoud van het recht zelf (artikel 14), zijn ont staan en zijn tenietgaan. Waar het hier gaat om één bepaald zakelijk recht, eigenlijk ten opzichte van de eigenaar der wegen om een be paalde „last", dit recht tevens is van algemeen belang, zoals voor het verkeer en voor de toepasselijkheid van andere wettelijke voorschriften betreffende de openbare weg (b.v. Motor- en Rijwielwet), waar boven dien door het geven van een doeltreffende mogelijkheid tot reclame wordt rekening gehouden met degenen wier belangen zouden botsen met de gevolgen der positiviteit, rijzen tegen deze positiviteit geen be zwaren. De hermetingsprocedure heeft niet tot gevolg, dat de rechten ver anderen naar inhoud, naar wijze van ontstaan of tenietgaan. Zij is er slechts op gericht de rechten naar subject en object te constateren, a.h.w. om het constateren zelf (vergelijk artikel 2 van het ontwerp K.B. betreffende de instelling van een Rijksdienst van het Kadaster, en de considerans van het ontwerp Hermetingswet). Het algemeen en particulier belang hierin gelegen is indirect, heeft nl. zijn weerslag in de grotere betrouwbaarheid van het kadaster, waarin de resultaten van deze opsporingsarbeid worden verwerkt. De ontkennende beantwoor ding van de vraag, of de rechtsgevolgen van een positieve lijst van rechthebbenden hierdoor worden gerechtvaardigd, is te beluisteren in de artikelen van Mr. Schuttevaer en Mr. Jonas. Het wil mij eveneens voorkomen, dat waar deze rechtsgevolgen in druisen tegen onze bepalingen van burgerlijk recht, omdat zij inciden teel zijn, en omdat zij voorts niet gezien mogen worden in het raam

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 45