Literatuuroverzicht VERSCHILLENDE ONDERWERPEN Literatuuroverzicht 213 door een dikwijls slechts gradueel verschil van opvatting omtrent ver schillende onderwerpen en behoren eveneens te worden gezien „niet als het voldragen resultaat van een uitgebreide studie, maar als een bijdrage in de discussie". Hypotheken op onroerende goederen. Het volgende is ontleend aan Mededeling 5°75 van het Centraal Bureau voor de Statistiek, afd. Statistiek der Overheidsfinanciën. De na de bevrijding in 1945 aangevangen stijging van de aantallen en bedragen der nieuwe inschrijvingen zette zich in 1951 verder voort. Van 1946 af werden naar aantal en bedrag meer hypotheken nieuw in geschreven dan doorgehaald. De gemiddelde rentevoet van nieuwe in schrijvingen bedroeg over 1951 4,00 De gemiddelde rente van de openstaande inschrijvingen 6119 millioen) bedroeg op 31 December I9SI 4d3 F' H' Dr. C. F. Baschlin: Einführung in die Kurven- und Flachen- theorie auf vektorieller Grundlage (bearbeitet von W. Höhn). 147 blz., 16 X 23 cm. Orell Füssli Verlag, Zürich 1947; prijs Zw. fr. 15.00. Eindelijk schijnt de tijd aangebroken te zijn, dat de vectornotatie ook in de meer elementaire leerboeken doordringtDe voordelen zijn evident„vector" is een veel aanschouwelijker begrip dan „drietal componenten"met vectoren kan de theorie in alle gevallen compacter en daardoor overzichtelijker geëtaleerd worden, sterker nog, sommige begrippen, zoals het begrip driebeen (orthogonaal drietal vectoren ter lengte 1) lenen zich zonder vectoren bijna helemaal niet voor bereke ningen waarin men bij elke stap weet wat men doet. De studerende dient intussen wel te beseffen, dat bij het oplossen van vraagstukken telkens naar de componenten dient te worden teruggegrepen. De auteur is hoogleraar in de geodesie aan de E.T.H. te Zürich. Zijn boek is bijna overal zeer helder geschreven, geeft op enige plaat sen een zeer originele behandeling van de stof en bevat precies datgene van de algemene differentiaalmeetkunde, waarmede bv. de student in de geodesie te Delft vertrouwd moet zijn. Het laatste kan van geen enkel ander boek gezegd wordenmen late zich dan ook in geen geval door de enkele in de volgende gedetailleerde bespreking tussen vier kante haakjes geplaatste opmerkingen weerhouden van de aanschaffing van dit boek. In een inleiding over vectorrekening worden besproken scalair en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 47