247 Literatuuroverzicht Tabulae Geographicae quibus Colonia Bonae Spei antiqua depingitur. Reproductie-atlas, uitgegeven ter gelegenheid van de Van Riebeeck-herdenking. 41 blz. tekst in het Nederlands, Zuid-Afrikaans en Engels, 9 merendeels uitslaande en gekleurde kaarten en 9 verge lijkingskaartjes. 30 X 41 cm. N.V. Hollandsch-Afrikaansche Uitgevers Maatschappij voorheen Jacques Dusseau en Co. Kaapstad-Amsterdam- Pretoria, 1952. Prijs 135. Bij een onderzoek naar en studie van kaarten ten behoeve van het onderwijs in de kartografie aan de T.H. in het archief van de Topo grafische Dienst te Delft, stootte Ir. C. Koeman op een verzameling manuscriptkaarten van Zuid-Afrika uit de periode voor de Engelse bezetting, 1800. Het is aan zijn zorgvuldige studie dezer kaarten, alsmede aan de uiterst welwillende medewerking van de directeur van genoemde Dienst te danken, dat deze ontdekking geheel nieuw licht kon werpen op de geschiedenis van de kartografie van de Kaapkolonie. Verschillende resultaten van deze studie publiceerde Ir. Koeman in het Tijdschrift van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Ge nootschap en in dit tijdschrift jg. 1952 blz. 93, in welk laatste artikel verwezen wordt naar het in het T.A.G. gepubliceerde. Hoe verdienstelijk ook de omschrijvingen zijn van deze kaarten, de kaarten zelf zouden maar enkelen onder ogen zijn gekomen, als niet het feit van de Van Riebeeck-herdenking in 1952 de mogelijkheid had geboden een klein maar interessant deel van het gehele kaartmate riaal in getrouwe copie te publiceren. De in de aanhef vermelde publicatie kwam tot stand door mede werking van het K.N.A.G., de Zuid-Afrikaansche Stichting Moeder land, het Dr. Hendrik Muller's Vaderlandsch Fonds en het Comité Van Riebeeck-Herdenking 1952. De tekst werd verzorgd door Ir. Koe man, daarbij bijgestaan door Prof. Jhr. Dr. P. J. van Winter; Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland schreef een voorwoord. Na de inleiding bevat het werk de volgende hoofdstukken: De gangbare opvatting omtrent Zuid-Afrika's oudste overzichts kaart. De ontdekking van een collectie kaarten van Gouverneur C. J. van de Graaff en haar betekenis voor de historische kartografie van de Kaapkolonie. Beschouwingen over de te verwachten nauwkeurigheid van de achttiende-eeuwse manuscriptkaarten. De overzichtskaarten van de Kaapkolonie: kaarten uit de jaren ca. 1700-1786, de kaart van Gou verneur C. J. van de Graaff, kaarten uit de jaren 1786-1815. Aan tekeningen over personen in de tekst vermeld. Opmerkingen bij de vergelijkingskaartjes. De werkelijk zeer fraai gereproduceerde kaarten zijn niet alleen uit historisch oogpunt (naamgeving, voortschrijdende kolonisatie) van be lang, maar ook uit zuiver kartografisch oogpunt. Vooral de weergave van de derde dimensie is vaak verrassend; de hierin geïnteresseerde lezer wordt trouwens aangeraden ook kennis te nemen van de niet- gepubliceerde kaarten. Eerst de huidige techniek van kleurenrepro-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 33