RECHT EN ADMINISTRATIE Nederlandse Landmeetkundige Federatie 248 ductie maakte het mogelijk deze reliëf-weergave te reproduceren. Dat Hollanders in staat zijn geweest in die tijd al kartografisch zo'n hoog peil te bereiken is iets om trots op te zijn en mag een stimulans zijn voor toekomstig werk in terrein met meer reliëf dan ons vlakke landje nu eenmaal rijk is. Het is een goed idee geweest, tevens enkele kaarten uit de Engelse periode vlak na de bezetting op te nemen. Maar van nog meer belang is het, dat voor alle gereproduceerde kaarten door de heer Breemans, assistent aan de T.H., vergelijkingskaartjes zijn getekend met ais ge meenschappelijke ondergrond een gedeeltelijke copie van een kaart u t Stielers Grand Atlas de Géographie Moderne, Justus Pertha, Gotha. 1934hierbij is steeds de meridiaan van Kaapstad tot dekking gebracht. Tezamen met een schatting van de nauwkeurigheid van de toentertijd gebruikelijke meet- en rekenmethoden, heeft Ir. Koeman hiermee voor de kennis van de meer geodetische kant van de historische kartografie een belangrijke bijdrage geleverd. Als ik mij een critische opmerking over deze vergelijkingskaartjes mag veroorloven dan is het deze, dat ik vorm en plaats van beschrijving graag wat soepeler, kartografisch fraaier, had gezien. Een der interessantste kaarten is de laatste grote uitslaande over zichtskaart van Gouverneur Van de Graaff, niet zozeer interessant uit kartografisch oogpunt, want de beschrijving verraadt weieens de niet- vakman, maar eer belangwekkend door de grote veelheid van details. Men leze de analyse van het kaartbeeld door Ir. Koeman. Ik kan niet anders dan het vele werk waarderen dat door Ir. Koeman en de uitgevers moet zijn verzet, om deze uitgave mogelijk te maken. Dat ook Nederlandse geodeten belangstelling blijken te hebben voor de historische kartografie kan niet anders dan vruchtbaar werken. Teveel toch dragen publicaties over dit onderwerp het stempel van archivarisch werk; de eigenlijke landmeetkundige kant komt veelal in het gedrang. En juist hieruit kan het huidige geslacht zoveel leren over het hoe en waarom van de heden ten dage in gebruik zijnde methoden en de rich ting waarin verbetering kan worden gezocht. Het is te hopen, dat deze publicatie niet de laatste zal zijn over dit onderwerp van de hand van Seodeten- W. Baarda 12e Congres op 7 Juni 1952 Verslag van de vergadering der Commissie voor administratieve en juridische problemen. Onderwerp: Moet bij een hermeting al dan niet worden gedelimiteerd De mogelijkheid, dat blijkens het door Mr. Ir. C. A. Berg en C. J. Kluvers ingediend rapport als vaststellingsovereenkomst be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 34