250 Omtrent de practische vraag, hoe de vaststellingsovereenkomst dient te worden vastgelegd, welke vraag in het rapport van Mr. Ir. C. A. Berg en C. J. Kluvers onbeantwoord is gelaten, maakt de heer Heines de volgende opmerkingen ie. Moet hiervan een proces-verbaal worden opgemaakt, of is het vermelden van aanwijzers op het veldwerk voldoende? 2e. Hebben we te maken met een beschikkingsdaad of met een be- heersdaad van de aanwijzers? 3e. Is er een machtiging vereist voor hen die namens anderen de aan wijzing verrichten? Bij het wetsontwerp op de grensregeling van 1916 was de juridische figuur de overeenkomst van grensregeling gepaard gaande met delimi tatie en afpaling. Een schriftelijk stuk werd opgemaakt in de vorm van een proces-verbaal door de landmeter. Dit zou worden openbaar ge maakt door nederlegging ten hypotheekkantore (let wel, geen over schrijving, enkel publicatie). Voorts wordt het veldwerk geacht de in het proces-verbaal opgenomen grensregeling juist weer te geven, be houdens bewijs van het tegendeel. De heer Haasbroek deelt mede, dat bij de hermeting Amsterdam werd gebruik gemaakt van delimitatieformulieren, samengesteld in overleg met Prof. Adriani, waarbij de aanwijzers, eventueel vertegen woordigd door hun gemachtigde, verklaren, ten behoeve van de kadastrale dienst aan de landmeter van het kadaster de grenzen van hun percelen te hebben aangewezen en deze grenzen als eigendomsgrenzen te erkennen. Mr. Jonas stelt de eis van publicatie ener akte van grensregeling, in dien men een bepaalde rechtstoestand wil fixeren. De voorzitter merkt op, dat publicatie niet noodzakelijk, alleen maar wenselijk genoemd kan worden, indien aan de grensvaststelling ook buiten de publicatie om rechtskracht kan worden toegekend, gelijk bij scheiding. Met betrekking tot de hoofdvraag nl. of bij een hermeting al dan niet moet worden gedelimiteerd, meent de heer Heines in vergelijking met de behandeling van dit onderwerp door I. Boer Hzn. in verband met het wetsontwerp op de grensregeling 1916 een evolutie te kunnen waarnemen. Als regel werd destijds de delimitatie beschouwdbetwiste grenzen kregen een aparte signatuur, terwijl tevens werden onderschei den de eenzijdig gedelimiteerde grenzen, en die, welke met behulp van oud veldwerk werden vastgesteld, wanneer niemand verschijnt. Thans is het opvallend, dat gesteld wordt, dat bij herkaartering geen delimi tatie te pas komt, terwijl het beantwoorden van de vraag, of een grens gedelimiteerd zal worden afhankelijk is van het constateren ener af wijking van de terreinsgrens met de kadastrale grens (rapport Mr. Ir. C. A. Berg - C. J. Kluvers). De door de landmeter door herkaartering vast te stellen grenzen treden thans meer op de voorgrond (rapporten Mr. J. H. Jonas en Ir. W. van Riessen) in het laatste rapport wordt vooral de nadruk gevestigd op de gevaren van delimitatie, wanneer occupatie heeft plaats gehad.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 36