258 houdt, is daar de wens, die wel geuit is, aangaande het onderwijs in de fotogrammetrie aan de aanstaande landmeter van de gewone dienst van het kadaster. Dit onderwijs dan zou men beperkt willen zien tot de luttele zes a acht uren college, die de geodetische studenten in het eerste jaar gelijk met hun civiele collega's volgen en die voor hen uit de aard der zaak puur als een inleiding bedoeld zijn. Het moge helaas zo zijn, dat, met een enkele vooroorlogse uit zondering de landmeter van de bijhoudingsdienst hetgeen niet veel minder denigrerend klinkt dan gewone dienst de fotogrammetrie slechts ontmoet in boeken en bij lezingen, het is buiten enige twijfel, dat hij op den duur met deze, al niet meer zo heel jonge tak der land meetkunde in zijn beroep te maken zal krijgen en dat het dus fataal zou zijn dit vak vrijwel geheel uit zijn opleiding te schrappen. Zwitserland, dat evenals Oostenrijk (men herinnere zich de enthou siaste voordracht van Prof. Neumaier enkele maanden geleden) ons land ver vooruit is in de toepassing van fotogrammetrie voor kadastrale doeleinden, kan ons hieromtrent iets leren. In een beschrijving (16) van een onlangs uitgevoerde Grundbuch- kaartering op de schaal i 1000 van de gemeente Calonico schrijft Harri, de Directeur van het Federale Zwitserse Kadaster, het vol gende „Die Erfahrungen mit der Arbeit Calonico haben aber neuerdings gezeigt, dass der örtliche Grundbuchgeometer der immerhin wert- massig 70 der Arbeiten ausführen kann auf dem photogram- metrischen Spezialisten entfallen nur 30 in der photogramme- trischen Arbeitsweise gut ausgebildet sein muss, wenn die Unter- nehmen technisch und wirtschaftlich befriedigend durchgeführt werden sollen. Der Grundbuchgeometer muss nicht die Arbeit am Stereo- autographen beherrschen, aber er muss die Auswertung der Bildpaare richtig vorbereiten können. Das Ideal ware, wenn er die geistige Führung der Arbeiten übernehmen könnte und die Auswertung am Stereoautographen in seinen Dienst stellen würde". En Pastorelli, de landmeter die het werk heeft uitgevoerd, is van mening (17) dat „La bonne réussite et les résultats de cette expérience ont sürement une répercussion remarquable sur la marche a suivre pour le levé des régions qui restent encore a mensurer en Suisse, ainsi que sur la formation des futurs géomètres et techniciens". Het is in dit verband van belang te weten, dat het studieprogramma voor de Zwitserse Grundbuchgeometer momenteel bevat: 2 uur college en 2 uur practische oefeningen fotogrammetrie per week gedurende 1 semester, d.i. in totaal ongeveer 24 uren college en evenveel uren practicum. Nederland zal zich moeten inspannen om de achterstand in te lopen en de landmeter van de gewone dienst zal daarbij een voorname rol kunnen spelen. Dat het hem niet mankeert aan belangstelling voor dit onderdeel van het vak is bij de laatstgehouden studiedagen van de N.L.F. ondubbelzinnig geblekenvan de 87 deelnemers waren 55 land meter en van die 55 waren er 26, dus 50 landmeter van de gewone

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 44