259 dienst van het Kadaster. In deze animo ligt een potentie besloten, die men niet veronachtzame. Niet slechts te weinig, zoals ik illustreerde, maar ook teveel pleegt vaak de maatschappij het hoger onderwijs te vragen; méér dan dit kan en behoort te geven. Ik doel hier op te grote specialisering en de taillering in één bepaalde richting. Zeker, de doelstelling van het hoger onderwijs, die onder andere behelst de vorming en voorbereiding tot het bekleden van maatschappelijke betrekkingen waarvoor een weten schappelijke opleiding vereist wordt, impliceert de noodzakelijkheid van specialisatie in betrekkelijk sterke mate. Maar een verstandige uitleg van de bewoordingen der doelstelling leidt er toe de drang naar specia lisatie in te tomende samenleving is niet gediend met academici met een te eng begrensde vakkennis, om voorlopig algemene ontwikkeling nog maar niet in de beschouwing te betrekken. Bovendien is de maat schappij zelve veel beter in staat de nodige specialisatie aan te brengen of te verscherpen, mits een voldoend breed en stevig fundament aan wezig is en dit kan er zijn als het hoger onderwijs niet bovenmatig wordt belast met al te veel details. Meer en meer wordt dit trouwens ingezien; Seeley (n), die ik reeds citeerde, deelt ons mede: „I am encountering, with ever greater frequency, men of business and in dustry who say: We don't want University graduates who know all the technicalities of our business. We can teach them those ourselves. What we want is men who have learnt how to think, how to meet people, how to react in a crisis, how to write a decent letter, in short men who can bring into the concern the qualities which they won't learn here Prof. Kuin, economisch adviseur van de Unilever, schrijft in zijn brochure „Universiteit en Bedrijfsleven" (19) „De geluiden die men in dit verband hoort uit het bedrijfsleven, gaan alle in dezelfde richting, laat de academische docent toch niet de betekenis overschatten van de hoeveelheid kennis die de studenten in de loop van hun studietijd ver zamelen. De werkelijkheid leert, dat een deel van deze kennis in het bedrijf toch ongebruikt blijft, terwijl anderzijds heel veel dingen, ook wetenschappelijke, in en ter wille van de practijk worden bijgeleerd. De hoofdzaak is, of de opleiding de jonge mensen in staat stelt een be paald wetenschappelijk gebied, dat zij in hun bedrijfswerkzaamheid nodig hebben, te leren beheersen en toe te passen". Kr is nog een overweging die er toe leidt het Hoger Onderwijs te behoeden voor een al te scherpe specialisatie en detaillering van wat strikt nodig wordt geacht. Overigens wat is „nodig de Batavieren U weet wel100 jaar voor Christus kenden nog geen aspirine en toch bleven zij tot aan hun dood in levenDat doen wij trouwens ook, het cardinale onderscheid is echter, dat ons leven gemiddeld langer duurt, al is dat niet uitsluitend aan (je genoemde medicijn te danken. Wat ik zeggen wil is, dat de maatschappij evolueert, dat de behoeften groeien en veranderen en met hen de problemen en de middelen en methoden om deze op te lossen. Dit betekent, dat met het einddiploma de studie niet is afgesloten, dus ook, dat de maatschappij op den duur meer gebaat is met academici die beschikken over een brede basis van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 45