261 moderne intellectuele beroepen losgemaakt werden vun het universi taire leven. Op haar beurt dienen de hogescholen de noodzaak in te zien haar tijd te volgen; „hogere" opleidingen, „academies" en wat dies meer zij, zijn even zovele tekenen, dat hieraan wel iets mankeert. Deze tweede orde desintegratie van het Hoger Onderwijs leidt tot verkomme ring van de student in een extreem-eenzijdig milieu en moet naar ik meen met kracht worden voorkomen. Het ideaal: hereniging van de Hogeschool met de Universiteit zal wel een illusie moeten blijven. Wat echter wel uitvoerbaar en naar ik meen zeer wenselijk is, dat is het creëren van een afdeling der Alge mene Wetenschappen, waaronder dan niet, zoals nu, ware te verstaan de groep der mathematische, physische, juridische en economische vakken, doch de wetenschappen die de mens tot mens ontwikkelen, de humaniora. Slechts een geringe wens is dit, vergeleken met wat Ame rika te zien geeftverschillende universiteiten daar, vooral die in de nieuwe industriecentra, zijn ontstaan door om het oorspronkelijke Engineering Department andere faculteiten te groeperen. Duitsland geeft een ander voorbeeld (15) in 1946 werd in West-Berlijn (Char- lottenburg) een technische universiteit geopend. „Ihr in Deutschland bisher einmaliger Typus als Universitat ist begründet in ihrer Huma- nistischen Fakultat, durch welche die an allen deutschen Universitaten und Hochschulen viel diskutierte Forderung des Studium Generale crstmalig umfassend verwirklicht worden ist". Naar wij hopen mogen we in de recente instelling van enkele leerstoelen in de wijsbegeerte aan de T.H. in Delft een bescheiden aanloop in deze richting zien. Ondertussen verricht de Stichting Studium Generale voortreffelijk werk door elk jaar een reeks van voordrachten op velerlei gebied te organiseren. De doelstelling van het Studium Generale, moeilijk te definiëren, maar zeker niet alleen maar te vereenzelvigen met algemene ontwikke ling, wordt in het rapport van de Commissie tot Reorganisatie van het Hoger Onderwijs als volgt omschreven: ie bevordering van inzicht in ons cultuurleven; 2e bevordering van inzicht in de samenhang der wetenschappen onder ling en begrip omtrent karakter, werkwijze en resultaten der af zonderlijke wetenschappen, die het algemeen cultuurleven mede vormen, ook wanneer zij ver van eigen studie afstaan 3e verdieping van het verantwoordelijkheidsbesef der intellectuelen voor sociale, nationale en culturele waarden. In het vorige studiejaar werden in Delft 73 lezingen gehouden met in totaal 10566 toehoorders of gemiddeld 145 per voordracht (13). Van grote vormende waarde is, last but not least, het verenigings leven, dat de student in contact brengt met collega's van niet minder dan elf verschillende studierichtingen. Verheugend is dat ook de geo detische studenten in toenemend aantal hieraan meedoenin het afge lopen studiejaar was 35 van hen lid van een der corpora, terwijl dit voor de gehele studentenbevolking slechts weinig meer, nl. 40 bedroeg.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 47