264 in een stil ogenblik aan U overlaten hen te herdenken. (De vergadering neemt enige ogenblikken stilte in acht.) Het leven is vol contrasten en zo staan wij nu hier midden in het voortgaande leven. Wij kunnen de heren Sanders, Mr. Tonas en Pieters gelukwensen met hun koninklijke onderscheidingen en Prof. Baarda met zijn door allen terecht verwachte benoeming tot hoogleraar. Wij hebben dit jaar een proef genomen met studiedagen te organi seren los van het congres en om dit, nu eendaags congres aantrekkelijk te maken, hebben wij het geplaatst in Amsterdam, toch nog altijd onze hoofdstad in velerlei opzicht. Maar, waar wij dan aan de ene kant ons op enkele dagen van het jaar concentreren in het Westen, daar zullen we onze aandacht in de wintermaanden meer verdelen over de andere gebieden van ons land. In dit jaar is een regeling voorbereid, die nog de goedkeuring behoeft van de verschillende verenigingen, maar die in de besturen reeds aller sympathie heeft verworven, die van de regionale bijeenkomsten. Hier door wordt het mogelijk, dat de achterstelling van het Zuiden, Noorden en Oosten van ons land wordt opgeheven. Het is nu eenmaal zo, dat in het Westen en Midden de geestelijke rijkdom huist. Daar heeft ieder gelegenheid om met weinig kosten deel te nemen aan voordrachten op geodetisch gebied. De anderen zijn daar ook welkom, maar wie vindt tijd en geld om de verre reizen te ondernemen? Wie niet in het cen trum woont is daardoor reeds in geestelijk en materieel opzicht armer. En de anderen zijn dus rijker. Dat „dus" is maar zeer betrekkelijk. Toch heeft zich over deze Westelijken een soort Marshall-geest vaardig gemaakt. Met een offerzin die door geen enkele bijbedoeling wordt ingegeven, iets wat niet iedereen omtrent de Marshall-hulp wil erkennen, gaat het Westen op reis, en betaalt deze reizen voor een goed deel zelf, om in Nederland een geodetisch wetenschapsveld te stichten waar de kennis-ellipsen alle van dezelfde grootte en vorm worden. Wij juichen deze ontwikkeling zeer toe. U zult binnenkort zakelijker mededelingen ontvangen via Uw vereniging. Kijken wij over onze grenzen, dan zien we daar de Fédération Inter nationale des Géomètres, waar de N.L.F. de plaats van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde is gaan innemen. Juist het feit dat nu alle landmeetkunde in Nederland eensgezind is verenigd in inter nationaal verband, wekte de bewondering op van vele buitenlanders bij wie maar al te vaak twee organisaties elkaar bestrijden en daardoor het geheel schade lijdt. Toch zal het nodig zijn, dat wij onze eenheid ook demonstreren door meer dan één persoon af te vaardigen naar de internationale bijeen komsten. De eerstvolgende gelegenheid waar wij kunnen tonen inter nationaal te voelen is de bijeenkomst van het Comité permanent die van 17 tot 20 Juli in Lyon wordt gehouden. Behalve de voorbereiding van het congres te Parijs in 1953 wordt alle gelegenheid geboden om met elkander van gedachten te wisselen en een andere opvatting van het landmeetkundig werk te leren kennen dan die welke in ons land heerst.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 50