Berichten 271 Inmiddels is de half-electronische, dus slechts gedeeltelijk met elec- tronenbuizen en nog deels met relais werkende doch vol-automatische ARRA reeds een belangrijke stap in de goede richting. De relatief kleine machine is 100 X zo snel als een met een gewone electrische rekenmachine uitgeruste rekenaar. Het programma van een uit te voeren groep berekeningen wordt in een papieren band geponst. Dit programma moet de machine „inlezen" en „onthouden" na omrekening van de getallen in het 2-tallig stelsel. Ook de tussenresultaten moeten door de machine worden „onthouden" waartoe een sneldraaiende cylinder wordt gebruikt, die met een dun nikkellaagje is bedekt, waarin de machine een groot aantal minuscule magneetveldjes aanbrengt, waarin zij later weer de weg vindt. De resultaten worden automatisch in het io-tallig stelsel teruggeschreven en zo uitgetikt. Prof. Van Wijngaarden noemde het probleem of er rekenprocessen bestaan die cijferreeksen produceren, welke door de statisticus niet te onderscheiden zijn van die welke ontstaan door het werpen met een dobbelsteen enz., dus m.a.w. of langs rekenende weg een „pseudo- toeval" kan worden gecreëerd. Zo ja, dan kan het door een automati sche rekenmachine worden „berekend" mits deze kan dobbelen. De getallentheorie levert methoden voor het gestelde doel. E.e.a. is van belang voor de toegepaste wiskunde, omdat er practische wiskundige vraagstukken bestaan, b.v. de bepaling van een oppervlakte van een figuur, die overigens niets met toeval te maken hebben, doch die bij benadering zijn op te lossen door te dobbelen. Dit kan b.v. de ARRA voor een tienzijdige dobbelsteen in de 5de dimensie! De Ingenieur 4-7-1952 Kadaster en Hypotheken in Nederland Overleden te Smilde op 1-8-1952 in de ouderdom van ongeveer 65 jaar de notaris, oud-landmeter, J. B. Th. Vriend; te Leeuwarden op 29-8-1952 in de ouderdom van 51 jaar de landmeter ie klasse Ir. M. H. Geerts. Eervol ontslagen m.i.v. 1-11-1952 de landmeter ie klasse T. D. Kiers te Utrecht. Benoemd tot hypotheekbewaarder te Amsterdam directie m.i.v. 16-7-1952 Mr. H. W. Lager we ij. Verplaatst m.i.v. 1-9-1952 de adj.-landmeter T. Timmerman van Arnhem naar Eindhoven; m.i.v. 1-10-1952 de landmeter W. van Berk van Leeuwarden naar 's-Hertogenbosch, de hypotheekbewaarders J. A. Kramer van Nijmegen naar 's-Gravenhage en Mr. H. W. Lagerweij van Amsterdam directie naar Arnhem directie, standplaats Nijmegen. Kadaster in Indonesië Bevorderd m.i.v. 1-12-1951 tot inspecteur de landmeters Th. Hemmes te Surabaja en Ch. van der Wel te Djakarta hoofdkantoor. Aangewezen als adviseur m.i.v. 1-2-1952 de landmeter J. G. Martel te Djakarta. Technische Hogeschool te Delft Het diploma van civiel-landmeter is uitgereikt aan P. van der Wulp. De uitslagen van de twee volgende examens voor geodetisch-ingenieur zullen worden bekend gemaakt omstreeks midden December 1952 en midden Mei 1953. De scripties van de candidaten die aan deze examens wensen deel te nemen,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 57