280 afstanden moet aanbrengen, zijn te groot dan dat men ze mag verwaar lozen en aangaande het berekenen er van werd gezegd„il ne faut pas songer a imposer un travail semblable aux officiers des batteries dans la préparatoire de leurs tirs". Op voorstel van Driencourt, ingénieur hydrographe, werd toen in I9I5 overgegaan op de conforme projectie van Lambert, een projectie die hoeken ongewijzigd laat. Men koos het centrale punt op 490 30' N.B. en 50 24' O.L. t.o.v. Parijs en noemde het ruitennet in deze projectie per kilometer aangebracht, het Nord de Guerre ruiten systeem. De vervormingen waren door deze projectie binnen zodanige grenzen teruggebracht, dat in Noord-Oost Frankrijk met succes ver dichtingen konden worden toegepast voorzover de nauwkeurigheid van het primaire drieiioeksnet van de Ingénieurs-Géographes dit toeliet. In de tweede wereldoorlog was echter, tengevolge van de meer be weeglijke oorlogvoering, te voorzien, dat de slagvelden een veel uitge breider gebied zouden bestrijken en, om ons tot West-Europa te beper ken, men verlangde behalve van Frankrijk ook kaarten van België, Nederland en West-Duitsland. De goede oplossing zou toentertijd zijn geweest de driehoeksnetten van deze landen aaneen te sluiten, dan een projectiesysteem te kiezen en aldus een homogene kaart van het gehele gebied te verkrijgen. L'iteraard heeft de tijd hiervoor ontbroken. Men trachtte echter zo goed mogelijke kaarten van deze landen te krijgen door de reeds bestaande topografische kaarten te gebruiken en deze aan te vullen met nieuwere topografische gegevens uit luchtfoto's of uit ander speciaal kaartmateriaal, b.v. autokaarten. Het merkwaardige is echter, dat men op al deze kaarten, met behulp van de landelijke syste men van geografische coördinaten, het kilometer-ruitensysteem van het Franse Nord de Guerre-systeem aanbracht. Dit zal waarschijnlijk zijn geschied om eenzelfde identificatiesysteem voor alle betrokken landen te hebben, echter nauwkeurige Nord de Guerre-coördinaten konden op deze manier nimmer worden verkregen, zowel tengevolge van teken- en uitpasnauwkeurigheid als van de aansluitingsmoeilijk heden aan de landsgrenzen. M.a.w. rekenen met behulp van deze coör dinaten was uitgesloten. Dat ook de geallieerden zelf niet al te veel waarde aan deze kaarten hechtten blijkt wel uit de waarschuwingen die dikwijls op de bladen staan vermeld, terwijl ze na de oorlog, ook in Nederland, als pakpapier in warenhuizen en op bloemenmarkten werden gebruikt. Echter ook andere diensten hechtten grote waarde aan het aaneen sluiten van de landelijke driehoeksnetten. Dit blijkt o.a. uit de verkla ring van Admiraal Nares, het hoofd van het Internationaal Bureau voor Hydrografie, op het Geodetisch Congres in Oslo in 1948. Hij verklaart, dat in het verleden met de geografische coördinaten meestal geen moeilijkheden werden ondervondenechter met de invoering van de electronische navigatiemiddelen als Loran en Decca, met behulp waar van men zijn positie kan bepalen op grote afstand van de vaste punten, moet men gelijktijdig van de coördinatensystemen der verschillende landen gebruik maken. En de verschillen die tussen deze coördinaten-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 10