Rd* K2 V 302 liggen van het beeld van de lamp bij de vlakke spiegel tijdens het in stellen van het toestel. Alvorens met de metingen kan worden aangevangen, moet de thermo staat, waarin de kristallen zijn aangebracht, op de voorgeschreven temperatuur zijn gekomen, omdat anders de frequentie van de kris tallen aan grote veranderingen onderhevig is. Het nog niet op tem peratuur zijn van de thermostaat is te zien aan het feit, dat de wijzer van de ampèremeter, nadat deze door draaiing van de knop voor electrische faseverschuiving op nul is gebracht, langzaam uit deze stand wegloopt ten gevolge van het veranderen van de frequentie. 30 Kerr - ruimte plaat - plaat - 30 Fig 3 Blijft de wijzer, nadat deze op nul is gesteld, op deze waarde staan, dan is de geodimeter gereed voor de meting. Gedurende de metingen moeten temperatuur, vochtigheid en baro meterstand van de lucht worden waargenomen, zowel bij de geodimeter als bij de vlakke spiegel. Kunnen eventueel op andere punten in de lichtweg deze waarnemingen ook worden uitgevoerd, dan moet dit niet worden nagelaten. 8. NAUWKEURIGHEID Noemen we de relatieve middelbare fout in de gezochte afstand Rd, die in de voortplantingssnelheid van het licht Rv en de relatieve middelbare fout in de frequentie RF, dan volgt uit (i) In het laboratorium kan voor Rv worden genomen i 1.500.000 en voor Rp 1 10.000.000, zodat de theoretisch bereikbare nauwkeurig heid in afstandsmeting wordt gevonden uit Rd «1:1:5oo.ooo. In het terrein zullen temperatuur, vochtigheidsgehalte en luchtdruk minder juist bekend zijn en ten gevolge hebben, dat de voortplantings snelheid van het licht minder goed bekend zal zijn. In het terrein zal derhalve de relatieve middelbare fout in v gelijk gesteld moeten worden aan 1 1.000.000. Gezien de mogelijkheden van ijken van de kristallen op de juiste frequentie, mag de relatieve nauwkeurigheid in F in het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 32