RECHT EN ADMINISTRATIE Literatuuroverzicht 312 caties moest verzamelen, mag worden geconstateerd, dat dit werk in een behoefte voorziet. Ook de geodeet die met mijnmeetkundige pro blemen in aanraking komt, kan het worden aanbevolen. S. Drent Photogrammetric Engineering, Vol. XVIII, nr. 3, Juni 1952. In dit nummer treft men zeer belangrijke beschouwingen aan over toepassing van methoden der mathematische statistiek op de foto- grammetrie, en daardoor tevens op alle takken der geodesie. Deze beschouwingen werden gehouden tijdens een „Panel on the reliability of measured values", op 10 Januari 1952 te Washington. Tekenend is de volgende opmerking van A. H. Katz in antwoord op een opmerking van Hallert dat„we know of only one method for the correct treatment of errors and that this is the least square method"„I certainly don't dispute Dr. Hallert's good sense, relevant remarks, and excellent work, but I cannot refrain from remarking that statistical method neither began with Gauss nor ended with him. Extremely powerful methods of analysis have been developed in this country". De belangrijkste voordracht is die van Dr. Churchill Eisenhart, een der vooraanstaande hedendaagse statistici in de U.S.A. Behandeld wordt hierin vnl. de beruchte kwestie van systematische en toevallige fouten. Eisenhart gebruikt deze veelomstreden termen niet, maar maakt onderscheid tussen bias, precision en accuracy; deze'begrippen zijn ontwikkeld in de Engels-Amerikaanse statistische literatuurer bestaan geen goede Nederlandse vertalingen voor. Dat Eisenhart in wezen ook hier geen oplossing kan aangeven ligt aan het probleem zelf, immersinschakeling van de statistiek helpt dikwijls onze onkunde over de physische realiteit te verdoezelen. Maar zijn beschouwingen bevorderen in hoge mate een beter inzicht in de probleemstelling. Bijzonder interessant is ook de discussie na afloop van de voor drachten, en wel vooral het debat tussen Captain Reading en Dr. Eisen hart. Merkwaardig de plaats die „The Europeans" in deze discussie innemenmen denke hierbij aan het feit, dat er over maar zonder hen gesproken werd. W. Baarda Ir. L. H. Bouwman, Ruilverkaveling. Boeren- en Tuindersbiblio theek, Serie B nr. 5, 58 blz., 17 X 24 cm. Uitgeverij St. Gregorius- huis. Utrecht, 1951. Prijs 1.85. Blijkens het voorwoord is dit boekje bestemd voor degenen die het landbouwonderwijs en de plaatselijke voorlichting verzorgen, en is er naar gestreefd de stof op een eenvoudige wijze voor te stellen. Naar mijn mening voldoet het werkje in velerlei opzicht aan voor-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 42