315 Die Grenzverhandlung und ihre Vereinfachung. Biz. 89 en 103 W. Rothkegel, Die Enteignung von Bauland und die Bemessung der Entschadigung im Rahmen einer Neuregelung des Bau- und Boden- rechts. Biz. 108: W. Gornitzka, 1st die Buchfiihrung nach den Vor- schriften des neuen Liegenschaftskatasters reformbedürftig? W. v. R. Revue des Géomètres-Experts et Topographes Francais, Juni- Juli 1952. Lezing van Armand Blanc: L'équipement rural, ses reper cussions sociales et industrielles. In een voordracht, gehouden voor de „Société des Agriculteurs de France" gaf de dir.-gen. van de „Génie rural" een overzicht van de werkzaamheden die men zich voorstelt in Frankrijk te verrichten, teneinde de productie in de landbouw te verhogen. Hij behandelde de verbetering van de gronden (ruilverkaveling, drainage, wegenaanleg t.b.v. de landbouw), de mechanisatie, verbetering van de woontoestan den, electrificatie, drinkwatervoorziening, enz. Enige getallen genoemd in het hoofdstuk over ruilverkaveling: na verkaveling zijn de exploitatiekosten met 30 verminderd, de op brengsten met 15 verhoogd; gereed zijn 1090 gemeenten met een oppervlakte van 800 000 ha, 1450 gemeenten (opp. 1 043 000 ha) zijn in bewerking. Indien over meer personeel kan worden beschikt wordt het tempo nog versneld. In 39 voltooide ruilverkavelingen is het aantal percelen van 64 233 teruggebracht op 16 004 met een gemiddelde oppervlakte per ruilver kaveling van 0,52 tot 2,11 ha. Opvallend is dat van de 16004 percelen er nog 7027 zijn met een kleinere oppervlakte dan 50 are. Indien hier toe huisperceeltjes behoren (hetgeen m.i. het geval moet zijn) gaat het argument van de spreker, dat nog een groot aantal kleine percelen te koop is voor minder kapitaalkrachtige kleine boeren, niet op. Argumenten vóór ruilverkaveling die wij in Nederland niet kennen aantrekking van de jeugd tot de landbouwsector door de mogelijkheid van mechanisatie en tegengaan van de uittocht van het platteland naar de steden door een betere bestaansmogelijkheid. In zijn conclusies constateerde de spreker, dat een onmetelijke hoe veelheid werk zo snel mogelijk moet worden uitgevoerd. Hiertoe is een 5-jarenplan opgesteld. Voor hen die zich interesseren voor de sociale zijde van de gevolgen der beoogde landbouwkundige verbeteringen is dit een lezenswaardig artikel. Allgemeine Vermessungs-Nachrichten, 1952 nr. 6. G. Lehmann, R. Finsterwalder. Anwendung der Photogrammetrie im Vermessungs- wesen. Deutscher Landesbericht für die Kommission IV des Inter nationalen Kongresses für Photogrammetrie 1952 Washington. In dit rapport worden o.a. de resultaten van twee proeven, genomen voor de vervaardiging van kadasterkaarten, besproken. De opnemingen geschiedden in 1938 (Maraunen, 600 ha) en 1940 (Helmstadt, 740 ha). De bereikte nauwkeurigheid werd voldoende geacht om kaarten op

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 45