317 Volgens het voorwoord is deze uitgave een herbewerking van het in 1943 bij Verlag Oldenburg-München verschenen werk „Mathema tische Instrumente". Verschillende hoofdstukken zijn geheel nieuw of herschreven. De schrijver verontschuldigt zich dat de zeer uitge breide literatuuropgave (871 nummers) lang niet volledig is. Alleen is opgenomen wat de schrijver zelf heeft kunnen bestuderendaar door is deze lijst nu nog vrij eenzijdig, vnl. Duits georiënteerd. Het werk is in acht hoofdstukken verdeeld, o.a. Rekenmachines, Automatische rekenmachines, Kaarteer- en uitpassingsinstrumenten, Planimeters. Menig hoofdstuk vangt aan met een kort overzicht van de geschiedenis van het betrokken onderdeel. Tn het hoofdstuk Rekenmachines worden de vier bekende types van machines uitgebreid behandeldvele werktekeningen maken het bestuderen van de tekst eenvoudiger. Ook worden enige aanwijzingen gegeven voor het practisch rekenen met de machine. Deze zijn zeer summier, zo zelfs, dat ze m.i. beter hadden kunnen worden weggelaten. Op blz. 38 wordt iets gezegd over het oplossen van tl lineaire ver gelijkingen. Gewoon een schoolkinderenmethode. Verder is het mij ook opgevallen, dat de schrijver geen aandacht heeft besteed aan alge braïsche rekenmachines. In de daarop volgende hoofdstukken worden zeer vele modellen coördinatografcn, pantografen, planimeters, enz. beschrevenvan de meeste instrumenten wordt de mathematische verklaring behandeld waarop de werking berust. Het boek is keurig uitgevoerd; de tekeningen en afbeeldingen zijn zeer goed verzorgd. C. A. C. B. Schweizerische Zeitschrift für Vermessung und Kulturtechnik, 1952, nr. 6, blz. 137. Prof. K. Ramsayer, Stuttgart, geeft in zijn artikelLandmeetkundig rekenen zonder tabellen, de beschrijving van een rekenmachine die sinus en tangens, resp. cosinus en cotangens, levert door automatische interpolatie. Voor het verkrijgen van een hoekverhouding wordt het getal van de hele graden op een trommel gesteld. De bij dit getal behorende verhouding verschijnt in het resultaatregister. Daarna wordt het getal van de onderdelen van de graad gesteld in het omwentelingsregister, waarmee automatisch wordt geïnterpoleerd. De interpolatieintervallen zijn gematerialiseerd door insnijdingen in schijven, waarvan de diepten afhangen van de grootte van het interval. Uit de beschrijving blijkt, dat dus geïnterpoleerd wordt tussen hele graden (nieuwe). Volgens schrijver is deze mechanische tabel voor wat de sinus betreft van o tot 30 gr nauwkeuriger, van 30 tot 60 gr even nauwkeurig en van 60 tot 100 gr onnauwkeuriger dan een ge drukte tabel van vijf decimalen. De machine is een proefmachine, wordt dus nog niet in serie ver vaardigd. Het interpolatiemechanisme is gemonteerd op een gewone Sprossenrad-machine van de firma Schubert.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1952 | | pagina 47